Zaloguj się

Statystyki i rankingi

Najbardziej prestiżowe zawody w Polsce

Data dodania: 14-10-2011

Najbardziej prestiżowe zawody...

Polityk czy dziennikarz? Przedsiębiorca czy pracownik budowlany? Ksiądz a może nauczyciel? – Które zawody uważane są za najbardziej prestiżowe w Polsce?

 

Widome jest, że obecnie bardziej ceniony jest pracownik doświadczony a niżeli wykształcony. Ma to odzwierciedlenie również w prestiżu zawodów. Bardziej ceniony jest niewykwalifikowany robotnik niż poseł. Dziennikarze są dla nas wiarygodniejsi od księży, a właściciele dużych firm bardziej godni zaufania niż ci posiadający małe przedsiębiorstwo. Sprawdź, które uważane są za najbardziej prestiżowe zawody w Polsce. Ranking zaprezentowany przez CBOS w czerwcu 2011 r.

 

10. Rolnik indywidualny na średnim gospodarstwie

36% respondentów docenia pracę rolników. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest ciężka i coraz mniej opłacalna. Współczujemy też tym, których dotknęły klęski żywiołowe.

 

9. Robotnik wykwalifikowany, np. tokarz, murarz

Cenimy ludzi, którzy mają wyuczony zawód. 41% ankietowanych odpowiedziało, że przedstawicielom zawodów takich jak murarz czy tokarz należy się poważanie. Cenimy ich bardziej niż maklerów giełdowych i radnych gminy.

 

8. Oficer zawodowy w randze kapitana

Połowa badanych stawia na służbę zawodową. Kojarzy się nam ona głównie z utrzymaniem bezpieczeństwa publicznego i sprawowaniem lokalnej władzy.

 

7. Inżynier pracujący w fabryce

Inżyniera pracującego w fabryce ceni 55% respondentów. To jeden o procent więcej niż dyrektora fabryki. Inżynierów cenimy za fach w rękach i konkretne umiejętności.

 

6. Pielęgniarka

Dla 57% ankietowanych praca pielęgniarek jest ważna. Wiemy, że mało zarabiają i pracują w ciężkich warunkach. Tym bardziej jesteśmy więc wdzięczni za fachową opiekę, jaką nas otaczają.

 

5. Górnik

Również 57% ankietowanych szanuje zawód górnika. Przedstawiciele tej profesji zawsze byli wysoko oceniani, głównie ze względu na niebezpieczeństwo i fizyczny aspekt swojej pracy.

 

4. Sędzia

66% badanych uznał zawód sędziego, jako prestiżowy. Jest kolejnym z grupy tych, które uznawane są za społecznie użyteczne.

 

3. Nauczyciel

Trzeci od końca jest zawód nauczyciele pozycji. 70% ankietowanych uważa go za profesję, której należy się szacunek. Lubimy wytknąć nauczycielom, że mają dwa miesiące wakacji, ale w głębi serca jesteśmy wdzięczni za to, co robią.

 

2. Lekarz

75% uczestników z badania jest zdania, że zawód lekarza jest prestiżowy. Kojarzy nam się, podobnie jak profesor, z profesją polegająca na służbie społeczeństwu, która jest przy tym... nie najlepiej opłacana.

 

1. Profesor uniwersytetu

Pierwsze miejsce z zainteresowaniem 84% ankietowanych zajął profesor uniwersytetu. Jako naród szanujemy ludzi wykształconych, których praca nosi znamiona "służby społecznej".  Według autorów raportu "w polskich warunkach wykonywanie zawodów, dla których szacunek deklaruje większość przedstawicieli wszystkich grup społecznych i demograficznych, wiąże się raczej z trudnymi, a nawet pogarszającymi się warunkami pracy i relatywnie niskimi oficjalnymi zarobkami."

 

 

Źródło: gazetapraca.pl

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: