Zaloguj się

Sprawdź jakie zawody są najbardziej pożądane w krajach UE!

Statystyki i rankingi

Sprawdź jakie zawody są najbardziej pożądane w krajach UE!

Data dodania: 08-07-2011

Najbardziej pożądane zawody...

Zachęceni dużymi zarobkami, innym życiem czy perspektywą rozwoju często planujemy wyjazd zarobkowy poza granice Polski. Wiemy już gdzie najbardziej opłaca się wyjechać, sprawdźmy zatem gdzie i jacy specjaliści są wyjątkowo poszukiwani.

 

Wielka Brytania

Na wyjazd do Anglii zdecydować się mogą przede wszystkim osoby po szkołach hotelarskich. W kraju tym brak wykwalifikowanych pracowników pensjonatów oraz ośrodków wypoczynkowych. Dużym zainteresowanie cieszą się również eksperci z zakresu technologii informacyjnej. Dodatkowo, warto stwierdzić, że w tych branżach zarobić można zdecydowanie najwięcej – praca nierzadko lekka i przyjemna, a wynagrodzenie kilkukrotnie przekraczające polskie stawki. Poza tym w przypadku usług hotelarskich można liczyć na całkiem spore napiwki. Co więcej, brytyjski rynek nie może się pochwalić zbyt dobrymi pielęgniarkami czy też stomatologami. W związku z tym polscy fachowcy w owych dziedzinach są mile widziani. Warto również podkreślić, iż Wielka Brytania stanowi miejsce pracy nie tylko dla ludzi po studiach, bądź w trakcie nauki, ale jest również obszarem gdzie zatrudnienie odnaleźć mogą ci, którzy zakończyli swą edukację na poziomie szkoły średniej lub zawodowej. W takiej sytuacji otworem stoi praca fizyczna. Dominują ogłoszenia w branży budowlanej, w której rąk do ciężkiej i wyczerpującej harówki nigdy za wiele.

 

Irlandia

Co do tego kraju to propozycji różnorakich zajęć jest tyle, że praktycznie w samolot wsiadać można bez żadnych obaw. Istnieje bowiem niemal 99% szans na to, że uda się tam zaczepić każdemu, niezależnie od umiejętności czy kwalifikacji. Oczywiście istnieją mniej oraz bardziej pożądane zawody, ale generalnie w państwie tym stanowisk pracy jest najwięcej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Z jednej strony Polaków kusi praca sezonowa – rozliczne zbiory, prace w hurtowniach, szklarniach czy magazynach. Rolnictwo to zdecydowanie najlepsza opcja dla osób chcących sobie jedynie dorobić przez wakacje. Jeśli natomiast w grę wchodzi stałe zajęcie, to śmiało do Irlandii kierować się mogą absolwenci administracji, architekci oraz dobrze wykształceni inżynierowie. Dla nich pracy jest pod dostatkiem. Nie brakuje miejsca także dla robotników – na budowach aż wrze więc pomoc jest niezbędna. W związku z panującą na terenie Irlandii tendencją do wynajmowania opiekunów do osób starszych i schorowanych chętnie zatrudniani są pracownicy medyczni. Profesją bezustannie zyskującą tam na znaczeniu jest również rzemieślnictwo. Osoby potrafiące rzeźbić, wykuwać i projektować są w Irlandii niezwykle cenione. Dla panów nie bojących się pracy fizycznej znajdą się wakaty w przetwórstwie rybnym oraz ochronie. Panie z kolei bez problemu zatrudnione zostaną w charakterze sprzedawcy. Zarobki w tym kraju są nienaganne.

 

Hiszpania

Tu królują stanowiska wrolnictwie. Prace na plantacjach, polach uprawnych i w szklarniach to podstawa zarobku nie tylko w trakcie sezonu letniego, ale i w ciągu całego roku! Poza tym w grę wchodzą tu również profesje przeznaczone typowo dla mężczyzn, takie jak operator maszyn oraz spawacz. Brakuje także chętnych do zatrudnienia w transporcie. Oczywiście znajdą się również stanowiska na budowach, ale w Hiszpanii w znacznie mniejszym zakresie niż w przypadku chociażby Irlandii. Tu także o wiele niższe są stawki uzyskiwanego wynagrodzenia.

 

Francja

A tu perspektywy prezentują się nieco inaczej. Poszukiwani są zwłaszcza ludzie chętni do pracy w gastronomii i co ciekawe głównie do Diseylandu! Pomimo tego, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w całym kraju, wyraźnie brakuje tam rąk do pracy.  Dodatkowo, Francuzi nie gustują w profesjach typu opiekunka do dziecka, ogrodnik czy telemarketer, dlatego też zatrudniają w owych branżach obcokrajowców z sąsiednich państw. Często ogłoszenia dotyczą też przemysłu stoczniowego oraz metalurgicznego.

 

Szwecja

Jak podają statystyki Polacy rzadko kiedy decydują się na wyjazd do Szwecji. Znacznie popularniejsze bowiem okazują się Irlandia, Wielka Brytania oraz Niemcy. Jednakże w tym kraju naprawdę jest z czego wybierać. Szwedzki rynek pracy „nie domaga” zwłaszcza w branżach, gdzie potrzebni są wykwalifikowani robotnicy fizyczni. Słynący z dokładności i profesjonalizmu Polacy mogą więc śmiało zyskać zatrudnienie jako murarze, cieśle, malarze, hydraulicy, elektrycy, tokarze, ślusarze, mechanicy. Nie brakuje także miejsc pracy dla pań – potrzebne są osoby do utrzymywania porządków, pracownicy socjalni i nauczycielki! Ponadto istnieją wakaty na stanowiskach ochroniarzy i farmaceutów. Pożądani są też pracownicy gastronomii.

 

Dania

Rynek pracy stawia tu na branżęmedyczną. Niezwykle poszukiwani pracownicy to lekarze, pielęgniarki, opiekuni do osób starszych, ratownicy, sanitariusze, funkcjonariusze opieki społecznej.  Co więcej,  popularnością cieszy się tu także zatrudnienie w gastronomii oraz hotelarstwie.

 

Islandia i Austria

W tych państwach króluje rolnictwo. W grę wchodzą stałe zajęcia, zarówno organizowane w sezonie letnim, jak i w pozostałych miesiącach roku. Modne jest zatrudnianie obcokrajowców do pomocy  i w prywatnych gospodarstwach domowych i w wielkich przedsiębiorstwach dysponujących szeroką gamą szklarni, magazynów i plantacji.

 

Norwegia

To jeden z obszarów Unii Europejskiej, który proponuje stosunkowo najwyższe płace. Dlaczego? Otóż prawdopodobnie ze względu na to, że na terenie tego kraju pożądani są albo wykwalifikowani robotnicy fizyczni, albo pracownicy umysłowi z dość trudnych dziedzin, takich jak inżynieria budowlana czy informatyka. Bardzo opłacalne jest tam także podjęcie pracy przy wydobywaniu ropy naftowej czy w szkółkach leśnych. Dobrze rozwija się w Norwegii również przemysł rybny i turystyka, w związku z czym pracownicy do tychże gałęzi gospodarki są niezwykle chętnie przyjmowani.

 

Finlandia

Pierwsze miejsca w ofertach pracy zajmują tu stanowiska związane z szeroko pojęta informatyką. Potrzebni są zarówno programiści, analitycy, jak i specjaliści od sieci internetowych. Zajęcia w innym charakterze pozostają w Finlandii znacznie w tyle. Owszem, niekiedy udaje się zatrudnić w rolnictwie czy nabudowach, ale zdecydowanie nie aż w takim wymiarze, jak ma to miejsce w innych państwach Europy.

 

Włochy

W większych miastach cenione są międzynarodowe opiekunki do dzieci – najlepiej takie ze znajomością języka angielskiego, które nie tylko przypilnują i zaopiekują się potomstwem zapracowanych  rodziców, ale także podszkolą ich pociechy. Z Polski spore grupy ludności udają się do Włoch również w charakterze opiekunów do osób starszych. To zajęcie ściśle łączy się też z możliwością dorabiania w zawodzie pielęgniarki. Bardzo często więc w ogłoszeniach o pracę pojawia się zapotrzebowanie na osoby, które z jednej strony mają troszczyć się o wymagających stałej opieki, z drugiej natomiast mogą również służyć ewentualną pomocą medyczną.

 

Grecja, Portugalia, Belgia

W tych państwach najczęściej spotykane oferty w głównej mierze dotyczą pracy w restauracjach, barach, knajpach, jadłodajniach. Poza gastronomią dominuje także zatrudnienie w turystyce. Tu podstawą są zwłaszcza wakacje, kiedy państwa te stają się atrakcyjnym obszarem dla wypoczynku. Poza tym na uwagę zasługuje tu również inna forma pracy, która w zasadzie nie występuje w żadnym z wyżej opisanych krajów – gosposie domowe. Co interesujące, w tej kategorii dobrze sprawdzają się nie tylko panie, ale również i panowie.

 

Holandia

Obywatele naszego kraju znaleźć mogą zatrudnienie przy uprawach rolnych, w szklarniach, fabrykach lub centrach logistycznych, a także w branży turystycznej. Wielką zaletą tamtejszego rynku pracy jest również to, że przedsiębiorcy bardzo starają się ułatwić Polakom funkcjonowanie w swoich firmach np. poprzez zamieszczanie napisów w języku polskim. Zarobki też nie są najgorsze.

 

Niemcy

Niemcy notują obecnie bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników z zewnątrz. Dotyczy to zarówno pracowników fizycznych, jak i inżynierów oraz specjalistów. "Mamy wolne miejsca praktycznie dla każdego zawodu w branży rzemieślniczej" - powiedział Ralf Herzog z Izby Rzemieślniczej w Aachen, która deklaruje też pomoc w uznawaniu w Niemczech kwalifikacji zawodowych kandydatów z Polski. Dodatkowo poszukiwani są elektrycy i elektromonterzy, budowlańcy, ślusarze, mechanicy, optycy, cukiernicy i piekarze, fryzjerzy, oraz mechatronice. Bliska odległość od Polski oraz stosunkowo wysokie zarobki zachęcają do wyboru tego kraju.

 

Pamiętajcie jednak, że wszędzie dobrze ale w domu najlepiej!

 

AL

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: