Zaloguj się

Urlop na dziecko - wszystko co musisz wiedzieć!

Prawo pracy

Urlop na dziecko - wszystko co musisz wiedzieć!

Data dodania: 29-05-2012
Urlop na dziecko - wszystko co musisz wiedzieć!

Urlop na dziecko - wszystko...

Jak już pisaliśmy, na przykład w artykule pt. „Rodzina nam się powiększyła, czyli wszystko o urlopach macierzyńskich i ojcowskich”,młodzi rodzice mają wiele przywilejów w pracy. Oprócz opisanego już urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego przysługują im także dodatkowe świadczenia urlopowe. O nich dzisiaj…

Bycie pracującym rodzicem nie jest łatwe. Zwłaszcza mamy muszą zmagać się z wieloma trudnościami dotyczącymi łączenia wychowywania dzieci z aktywnością zawodową. Na szczęście Kodeks Pracy przewiduje dla nich kilka udogodnień, które są dla nich właściwie niezbędne. Wśród nich najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane przez młodych rodziców są urlopy. Dziś więc zajmiemy się przybliżeniem wam urlopu na dziecko…

 

Urlop na dziecko i jego zasady

Według Art. 188 Kodeksu Pracy każdemu pracownikowi posiadającemu przynajmniej jedno dziecko do 14 lat przysługuje urlop na opiekę nad nim. Kiedy więc pociecha zachoruje lub placówka zajmująca się nim w trakcie nieobecności rodziców, np. szkoła czy przedszkole, niespodziewanie zostanie zamknięta rodzic może skorzystać z tego urlopu. Wtedy to przysługuje mu dwa dni w roku urlopu na dziecko, który oczywiście jest odpłatny. Prawo do urlopu na opiekę nad dzieckiem zaczyna obowiązywać w roku, w którym dziecko to się urodziło. Co ważne w przypadku nie wykorzystania tego urlopu dni te nie przechodzą niestety na rok kolejny.

 

Kiedy przysługuje urlop?

Jak już napisałam wcześniej urlop na dziecko przysługuje każdemu pracownikowi posiadającemu dziecko mające nie więcej niż 14 lat. Jest jednak kilka ograniczeń. Po pierwsze nie ma przy urlopie tym znaczenia, czy pracownik ma jedno czy kilkoro dzieci. Wymiar urlopu, czyli dwa dni w roku, jest taki sam. Poza tym w przypadku, gdy oboje rodziców pracuje urlop na dziecko przysługuje tylko jednemu z nich.  Zasady te sprawiają, że wielu rodziców, zwłaszcza ci którzy posiadają więcej niż jedno dziecko, skarży się na ten urlop. Uważają oni, że te dwa dni w roku na opiekę nad dzieckiem są niewystarczające.

 

Są jednak również dodatkowe ułatwienia związane z tym urlopem. Przede wszystkim dotyczy on zarówno dzieci rodzonych jak i adoptowanych lub przysposobionych. Tak więc rodziny zastępcze i adopcyjne również mogą urlop taki otrzymać. Poza tym by go wziąć nie trzeba przedstawiać żadnych zaświadczeń lekarskich i podawać powodów udania się na urlop na opiekę nad dzieckiem.

 

Dodatkowe przywileje

Kodeks Pracy przewiduje również oprócz urlopu na dziecko zasiłek opiekuńczy w czasie choroby dziecka. Wypłacany może on być jednak nie dłużej niż przez 60 dni w roku. Poza tym jego wysokość i przyznanie zależą od wieku dziecka i tego, czy w domu jest jeszcze ktoś kto może nim się zająć na przykład babcia. Na najmłodsze dzieci przysługuje zasiłek z powodu choroby oraz zamknięcia żłobka, szkoły czy przedszkola. Jeśli zaś chodzi o dzieci od 8 do 14 roku życia, to zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom tylko w wypadku ich choroby.

 

Jak więc widać Kodeks Pracy zadbał o wszystkich rodziców. Dzięki temu każdy z nich cieszyć się może rodzinnym życiem i jednocześnie spełniać się zawodowo. W pełni popieramy wszystkie przywileje dla rodziców.

 

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: