Zaloguj się

Umowa lojalnościowa - co to takiego?

Prawo pracy

Umowa lojalnościowa - co to takiego?

Data dodania: 11-04-2012
Umowa lojalnościowa - co to takiego?

Umowa lojalnościowa - co to...

Wśród cech oczekiwanych przez pracodawców coraz częściej pojawia się lojalność. Przedsiębiorcy chcą wiedzieć, że mogą polegać na swoich pracownikach, a ci nie uciekną do innej firmy zaraz po otrzymaniu bardziej korzystnej oferty. Dlatego też coraz częściej podpisywane są tak zwane umowy lojalnościowe. Ważne są one również z punktu widzenia zachowania tajemnicy służbowej. Dowiedzmy się więc czym są, jakie niosą korzyści dla obu stron i jak powinny wyglądać.

 

Podpisywanie umów lojalnościowych jest coraz bardziej powszechne na polskim rynku pracy. Często ich zawarcie jest przez pracodawców wręcz wymagane. Zwłaszcza osoby pracujące na wysokich stanowiskach np. menadżerskich prawdopodobnie spotkają się z tego typu umowami prędzej czy później.

 

Lojalka, czyli co?

Umowa lojalnościowa popularnie zwana lojalką to dokument bardzo ściśle wiążący pracownika i pracodawcę. Są one najczęściej prawnym potwierdzeniem tego, że pracobiorca zostanie w danej firmie na dłużej. Dzięki takiemu rozwiązaniu najbardziej cenni dla organizacji pracownicy nie uciekną do innego przedsiębiorstwa. Umowa taka chroni również firmę przed wyciekiem informacji kluczowych dla jej funkcjonowania do konkurencji. Złamanie postanowień umowy ma bowiem nieprzyjemne konsekwencje. Jednakże nie tylko pracodawca zyskuje na podpisaniu lojalki. Aby jednak dobrze zorientować się w korzyściach jakie daje taka umowa pracownikom, należy poznać jej najczęściej występujące rodzaje…

 

Umowa o zakazie konkurencji

Dokument taki zakazuje zatrudnienia w konkurencyjnym przedsiębiorstwie po rozwiązaniu umowy z obecnym pracodawcą. Zazwyczaj umowa taka określa precyzyjnie czas, przez jaki obowiązywać ma tenże zakaz. Można ją rozdzielić na dwa rodzaje - obowiązującą podczas pracy u danego pracodawcy i po jej zakończneiu. Firma, która zobowiaże pracownika do podpisania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu umowy współpracy musi jednak takiej osobie wypłacać świadczenia pieniężne z tytułu odszkodowania. Czas takiej umowy nie jest organiczony a zależy wyłącznie od firmy, która ją stosuje.

 

Umowa dotycząca szkoleń oraz studiów podyplomowych

W zamian za lojalność i pozostanie przez określony okres w firmie umowa taka zapewnia pracownikowi wiele możliwości rozwoju zawodowego. Jest ona bardzo korzystna dla osób, które chcą się kształcić i powiększać swoje kwalifikacje. Dzięki jej podpisaniu zatrudniony ma zagwarantowane sfinansowane całkowicie przez firmę szkolenia, kursy czy studia podyplomowe. Jeśli jednak pracownik złoży wypowiedzenie przed okresem wskazanym w umowie lojalnościowej musiał będzie zwrócić pracodawcy koszty tychże szkoleń. Umowa taka jest korzystna z punktu widzenia obu stron. Pracownik może się rozwijać i poszerzać swoje doświadczenie. Pracodawca zaś zyskuje pewność, że za niedługo nie będzie musiał szukać nikogo nowego na to stanowisko.

 

Inne

Umowy lojalnościowe przyjąć mogą również postać pożyczki pracowniczej, która oprocentowana jest nisko oraz spłacana jest w ratach. Rozwiązanie umowy przed wskazanym okresem skutkuje koniecznością oddania całej sumy pracodawcy. Aby związać pracownika z przedsiębiorstwem praktykuje się również przekazanie mu udziałów w firmie. Są to zazwyczaj małe ilości akcji, a wypłata zysku z ich tytułu zależy również od długości zatrudnienia danej osoby w organizacji.

 

Uwaga na…

Przed podpisaniem tego typu umów należy jednak dokładnie się zastanowić i zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim musisz być pewien, że to jest dla Ciebie opłacalne. Nie podpisuj umowy, z której korzyści nie przewyższają niedogodności. Poza tym pamiętaj, że lojalność zawarta w takiej umowie powinna być obustronna. Przed podpisaniem lojalki sprawdź, czy gwarantuje Ci ona stabilizacje i pewne zatrudnienie. Przecież Twój szef też musi zapewnić Ci w zamian dogodne warunki zatrudnienia.

 

Dla kogo lojalka?

Podpisanie takiej umowy nie musi być dla każdego korzystne. Pamiętać bowiem należy, że nie wszyscy przecież maja podobne oczekiwania i aspiracje. Jedni wolą stabilną, stałą pracę w jednej firmie oraz zapewnione przez pracodawcę szkolenia zwiększające kompetencje. Inni zaś lepiej realizują swoje ambicje podejmując wciąż nowe wyzwania, co chwilę zmieniając firmę. Wolność i elastyczność jest dla nich cenniejsza od podnoszenia dokształcania. Przed podpisaniem umowy lojalnościowej zastanów się, do której grupy należysz.

 

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: