Zaloguj się

Aktualności

Bezpieczna praca w wakacje

Data dodania: 16-06-2014

Bezpieczna praca w wakacje

Z badań wynika, że 20% Polaków nie wie, co zrobić, by wyjazd za granicę był bezpieczny. Dlatego dziś ruszyła kampania „Bezpieczna praca w wakacje”, której celem jest zwrócenie uwagi na zjawisko współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi. Efekty niestandardowych form dotarcia do grupy docelowej przerosły oczekiwania twórców kampanii. Projekt został zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem PoMOC, ATERIMA MED z Grupy ATERIMA oraz Stowarzyszeniem Inicjatywa Mobilności Pracy.

 

Działania zostały podzielone na dwie części. Pierwszy etap obejmował eksperyment, w którym sprawdzono świadomość zagrożenia handlem ludźmi wśród osób zainteresowanych pracą opiekunki osób starszych w Niemczech. Na podstawie zebranych danych na stronie kampanii bezpieczny-wyjazd.eu został opublikowany krótki raport oraz „Nie bądź ofiarą!”- przewodnik  po bezpiecznej pracy w wakacje. Publikacjom towarzyszy quiz, który w przewrotny sposób umożliwia sprawdzenie poziomu wiedzy z zagrożenia handlem ludźmi. 

 

- Wnioski z eksperymentu budzą niepokój. Polacy nie posiadają wystarczającej wiedzy o tym jak zadbać o swoje bezpieczeństwo poszukując pracy za granicą – mówi Stefan Schwarz, pełnomocnik Zarządu ds. komunikacji w ATERIMA.

 

Zbigniew szuka opiekunek

 

Specjalnie na potrzeby kampanii została stworzona fikcyjna postać Zbigniewa oraz ogłoszenie z nieprawdziwą ofertą  pracy dla opiekuna osób starszych w Niemczech. Zbigniew to tak naprawdę oszust, którego celem jest pozyskanie pracowników na czarno. W tym celu stworzył i opublikował anons na 17 portalach ogłoszeniowych.

Oferta zawierała najbardziej powszechne wskaźniki, znamionujące nieuczciwego pracodawcę:

 

 • Podejrzanie atrakcyjne zarobki w porównaniu ze stawkami rynkowymi

 • Brak wymagań co do doświadczenia

 • Niewielki zakres obowiązków

 • Podejrzanie atrakcyjne warunki zakwaterowania

 • Praca „od zaraz”

 • Brak pełnych informacji o pracodawcy 

 

 

 

Zaskakujące efekty

 

 

28 maja na 17 popularnych wśród opiekunek portalach z ofertami pracy  Zbigniew opublikował fikcyjne ogłoszenie. Anons był widoczny tylko 14 dni.

Od pierwszego dnia skrzynka Zbigniewa został zasypana mailami. Przeciętny zwrot na pojedyncze ogłoszenie o pracę w tej branży to kilkanaście-kilkadziesiąt zgłoszeń. Jednak na skrzynkę Zbigniewa w ciągu dwóch tygodni spłynęło blisko 200 odpowiedzi!

 

Efekty eksperymentu:

 

 • 178 zgłoszeń od osób zainteresowanych podjęciem pracy

 • aż 97% aplikujących to kobiety

 • 18% osób pracowało już za granicą

 • tylko 16% chętnych poprosiło o dodatkowe informacje

 • 12% aplikujących wyraziło chęć pracy od zaraz

 • 10% kandydatów nie znało zupełnie języka niemieckiego

 • 6% zgłoszeń zawierało pełne dane osobowe takie jak datę urodzenia, adres zamieszkania

 

 

Zbigniew górą? - wnioski

 

 

Tylko czterem osobom fikcyjne ogłoszenie wydało się podejrzane,co zaznaczyły w przesłanej wiadomości. Mimo to, również tych czworo zdecydowało zgłosić chęć podjęcia zatrudnienia za granicą.


Ponadto 18% chętnych, miało do czynienia z ofertami i warunkami pracy i pomimo znajomości realiów, zaaplikowało na ogłoszenie.
18 osób wysyłając zgłoszenie było pewnych, że poradzi sobie z opieką nad obcokrajowcem pomimo nieznajomości języka.


12% osób było gotowych do wyjazdu od zaraz co sugeruje, że mogłyby zgodzić się na podpisanie ewentualnej umowy dopiero w Niemczech.

 

- Poszukiwanie pracy warto rozpocząć od kontaktu z rzetelną agencją zatrudnienia, która figuruje w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia, dostarcza wymagane prawem dokumenty, zaświadczenia i formularze A1, opłaca składki - tłumaczy Stefan Schwarz, pełnomocnik Zarządu ds. komunikacji w ATERIMA- Mam nadzieję, że akcje takie jak ta podniosą świadomość osób wyjeżdżających zarobkowo za granicę - dodaje.

 

W ramach kampanii „Bezpieczna praca w wakacje” zostały udostępnione materiały, które pomagają nie zostać ofiarą. Na stronie projektu www.bezpieczny-wyjazd.eu można znaleźć m.in.:

 

 • Przewodnik „Nie bądź ofiarą” z przydatnymi informacjami nt. bezpiecznej pracy za granicą w wakacje, wskazówki jak rozpoznać podejrzane ogłoszenie oraz nieuczciwego pracodawcę oraz gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia.

 • Quiz z przewrotnymi pytaniami, który w nieco humorystycznej formie porusza bardzo poważny temat współczesnego niewolnictwa

 • Infografiki i materiały nt. handlu ludźmi, bezpieczeństwa pracy i zagrożeń w pracy wakacyjnej

 • Poradnik „Bezpieczna praca za granicą”, z kompleksowymi wskazówkami i poradami o pracy poza Polską, gdzie zwrócić się o pomoc w razie niebezpieczeństwa. Poradnik dostępny jest w formie elektronicznej oraz drukowanej, wysyłanej pocztą bezpłatnie.

 

 

Organizatorami kampanii są Stowarzyszenie PoMOC, ATERIMA MED z Grupy ATERIMA oraz Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy.

Stowarzyszenie PoMOC

 

Stowarzyszenie od lat zajmuje się wspieraniem osób, w szczególności kobiet, znajdujących się w sytuacji kryzysowej. Wielu podopiecznych Stowarzyszenia to osoby, które stały się ofiarami handlu ludźmi bądź współczesnego niewolnictwa. Wiele dramatycznych historii, z którymi stykają się pracownicy Stowarzyszenia, wydarzyło się poza granicami kraju.

 

Więcej informacji: www.po-moc.pl

 

Informacja prasowa

 

 

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: