Zaloguj się

Wyznaczanie celów

Jak formułować cele?- metoda SMART

Data dodania: 21-03-2012
Jak formułować cele?- metoda SMART

Jak formułować cele?- metoda...

Mówią, że człowiek uczy się przez całe życia. To prawda, ale nie można bezczynnie czekać aż wiedza i doświadczenie samo do Ciebie przyjdzie. Doskonałym sposobem na osiągnięcie sukcesu i życiowej mądrości jest ciągłe samodoskonalenie. Jego istotą jest wyznaczanie celów i dążenie do nich. Aby było to skuteczne i owocne należy nauczyć się właściwie te cele formułować. Jak? Dzięki metodzie SMART.

 

Każdy z nas na wszystkich życiowych etapach wyznacza sobie cele. Czasem przybierają one postać noworocznych postanowień, często są owocem rozmyślań również w innych okresach, dla niektórych są nieoczywiste, dla innych sprecyzowane i jasne. Bez względu na czas ich powzięcia, każdy sprawia, że zmieniamy swoje życie, stajemy się bogatsi intelektualnie lub osiągamy większy sukces w życiu. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie osiągnięty. A to już nie jest taka prosta sprawa. Jednak jest metoda, która pomóc może każdemu w osiągnięciu wybranego celu. Jest to metoda SMART.

 

Czym jest SMART?

Metoda ta dotyczy przede wszystkim odpowiedniego formułowania celu. Zakłada ona bowiem, że cel odpowiednio wyrażony to klucz do sukcesu. Metoda SMART podpowiada więc jak określać cele, by ich osiągnięcie było proste. Każda z liter w skrócie SMART oznacza jedną z cech doskonałego celu. Jeśli zastosujesz się do każdego z nich, uda Ci się każdy zamysł. Jaki więc powinien być ten idealnie sformułowany cel?

 

S jak specyficzny

Zbyt ogólnie wyrażone cel nie sprzyja sukcesowi. Aby więc zwiększyć szanse na pomyślne rezultaty należy zadbać o konkrety. Unikaj więc ogólników np. chcę dobrze zarabiać, chce podnieść swoje kwalifikacje. To za mało szczegółowe. Co znaczy dobrze? Musisz jak najbardziej sprecyzować i poprzeć konkretami taki cel. Doskonale pomogą w tym pytania pomocnicze. Odpowiedz sobie na nie przed sformułowaniem celu. Są to:

  • Co chcę osiągnąć?
  • Po co chcę to osiągnąć?
  • Jak chcę to osiągnąć?

Dzięki temu będziesz mógł zdefiniować cel oparty na konkretnych liczbach, wielkościach itp. To sprawi, że łatwiej będzie Ci założone rezultaty osiągnąć.

 

M jak mierzalne

Kolejna ważną cechą każdego celu jest mierzalność. Bez możliwości zmierzenia efektów Twoich poczynań nie będziesz wiedział, czy udało Ci się go osiągnąć czy nie. Dlatego też formułując cel skup się na takich postanowieniach, które umożliwiają monitorowanie efektów przez cały okres spełniania go np. zwiększyć zyski firmy o 10 %. Dzięki tak sformułowanemu celowi łatwo spostrzeżesz, czy jego osiąganie idzie w dobrym kierunku i zakończy się sukcesem.

 

A jak ambitny

Ta cecha dobrego celu jest bardzo ważna. Przecież osiągnięcie zamiaru niewymagającego zbyt wiele wysiłku nie daje żadnej satysfakcji. Formułując cel nie zapominaj więc, że powinien on sprawiać jednak pewne trudności i wymagać pewnych starań i poświęceń. Wtedy satysfakcja z jego osiągnięcia oraz korzyści z niego płynące będą większe. W końcu im więcej uda Ci się osiągnąć tym lepiej. Minimalizm w tym przypadku nie jest pożądany.

 

R jak rzeczywisty

Nie można jednak całkowicie oderwać się od rzeczywistości. Cel ambitny tak, nierealny nie. Bo jaki sens ma wyznaczanie sobie celu z góry skazanego na porażkę? Zadbaj więc, aby cel przez Ciebie wybrany był wyzwaniem, ale jednocześnie był całkowicie rzeczywisty. Zachowanie równowagi w tej materii sprzyja osiąganiu sukcesów.

 

T jak terminowy

Podstawą dobrego celu jest określenie czasu na jego wykonanie. Jeśli tego nie zrobisz nie zaczniesz go realizować w ogóle. Konkretny termin, tak jak w przypadku czasu wykonania projektu w pracy, jest mobilizujący. Wyznacz więc sobie swój własny deadline i trzymaj się go. Dzięki temu będziesz mieć poczucie, że zmierzasz do jakiegoś czytelnego i jasno określonego punktu w przyszłości. Skoncentrujesz swoje wysiłki na jego dotrzymaniu i wykonaniu zadania w określonym czasie.

 

Jak więc widać formułowanie celu nie jest łatwą sztuką. Z pomocą metody SMART będzie Ci dużo łatwiej. Stosuj się do niej, a każdy swój zamiar zrealizujesz z powodzeniem. Życzymy powodzenia w wyznaczaniu sobie odpowiednich szczytów i ich zdobywaniu!

 

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: