Zaloguj się

Działalność gospodarcza – jak otrzymać dotację z Urzędu Pracy?

Przedsiębiorczość

Działalność gospodarcza – jak otrzymać dotację z Urzędu Pracy?

Data dodania: 26-07-2012
Działalność gospodarcza – jak otrzymać dotację z Urzędu Pracy?

Działalność gospodarcza – jak...

Własna firma jest marzeniem wielu ludzi. W końcu dziś, w czasie gdy bezrobocie jest bardzo duże ważne jest tworzenie nowych miejsc pracy. Jednakże założenie działalności gospodarczej wymaga nie tylko pomysłu i zapału. Potrzebne są również środki finansowe, i to niemałe. Na szczęście jest sposób, by je zdobyć. Jak?

Rozpoczęcie własnej działalności jest trudne. Jednakże początkujących przedsiębiorców wspiera wiele organizacji. Przyznają one dotacje na założenie własnej firmy i pomagają rozkręcić interes. Jedną z nich jest Urząd Pracy. Aby otrzymać przekazywaną przez niego dotację trzeba spełnić pewne warunki.

 

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Program dotyczący przyznawania dotacji jest przeznaczony dla osób bezrobotnych. Aby otrzymać dofinansowanie konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków :

  • Należy posiadać status bezrobotnego
  • W ciągu 12 miesięcy przez złożeniem wniosku nie można zajmować się działalnością gospodarczą
  • Dotacji nie dostanie się, jeśli wcześniej odmówiło się podjęcia innej pracy zaproponowanej prze urząd lub rozpoczęcia szkolenia bez podania przyczyny
  • Pieniędzy nie można otrzymać także, jeśli w ciągu 5 lat poprzedzających złożenie wniosku otrzymało się dotację na założenie firmy z funduszy publicznych.
  • Nie są to jednakże jedyne ograniczenia. Osoby, które złożyły wniosek w innym urzędzie lub chcą uzyskać pieniądze na rozszerzenie już istniejącej działalności. Nie są przyjmowane także wnioski zawierające merytoryczne błędy lub braki.

 

Co powinno znaleźć się w wniosku o dotację?

Stosowne wnioski powinny być składane oczywiście w Urzędzie Pracy, w którym osoba zakładająca firmę jest zarejestrowana jako bezrobotny. O bardziej szczegółowe informacje odsyłam was jednak na stronę internetową odpowiedniego urzędu, gdyż terminy i miejsce składania wniosków każdy z nich ustala indywidualnie. A co powinno znaleźć się w takim wniosku?

 

Przede wszystkim powinien we wniosku zawarty być opis planowanej działalności. Poza tym ważne jest umieszczenie w nim struktury przedsiębiorstwa i plan finansowy. Przewidywane wydatki na założenie firmy są bardzo ważną częścią wniosku, gdyż na jej podstawie podejmowane są decyzje o przyznaniu wsparcia. Oczywiście opis działalności i biznesplan również mają znaczenie. Czym kierować się w jego tworzeniu podpowiadamy tutaj. Schematy wniosków o dotacje znajdziecie natomiast na stronach internetowych urzędu, do którego planujecie je złożyć. Każdy z nich ma bowiem własny, stworzony na indywidualne potrzeby szablon dokumentu.

 

Jak więc widać formy pomocy dla bezrobotnych, którzy chcą założyć własną firmę istnieją i działają bardzo sprawnie. Należy tylko zastanowić się nad tym, czym ma zajmować się prowadzona przez Ciebie firma i działać.

 

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: