Zaloguj się

Psychologia Pracy

Kiedy powinienem zwolnić?

Data dodania: 21-07-2011

wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe jest jednym z najgorszych stanów jakie może nas spotkać w pracy zawodowej. Co roku obiecujemy sobie, że wakacje będą okresem kiedy odpoczniemy od natłoku spraw, przeczytamy wreszcie książkę którą od miesięcy odkładamy na półkę lub wybierzemy się na kilkudniową randkę z naszym parterem/partnerką. Przed urlopem jednak mamy jeszcze tyle spraw na głowie!

 

Wakacje, wbrew pozorom mogą okazać się dla nas bardzo niebezpieczne. Dlaczego? Wówczas mamy czas na refleksje, odejście od codzienności i zobaczenie jej z innej, „wolniejszej” perspektywy. Zdajemy sobie wtedy sprawę że: koniecznie musimy zmienić pracę bo dłużej się tak nie da!

 

Tendencje tą znają bardzo dobrze rekruterzy, dlatego też wrzesień jest początkiem sezonu rekrutacyjnego. Z jednej strony absolwencji szkół wyższych, po ostatnich „prawdziwych” wakacjach zaczynają poszykiwania pracy na stałe, z drugiej to właśnie w tym okresie w potencjalnych kandydatach dojrzewa chęć zmiany pracy na „lepszą”. Nie zdaje sobie wówczas prawy że przechodzi „wypalenie zawodowe”.

 

Wypalenie zawodowe to stan wyczerpania cielesnego, duchowego lub/i uczuciowego. Ciężko jest określić kiedy się zaczyna, jednak ujawnia się z tysiąckrotnym natężeniem, niespodziewanie. Jego objawy mają znaczny wpływ na życie zawodowe, czas wolny czy relacje z innymi osobami. "Wypalenie jest rezultatem długotrwałego lub powtarzającego się obciążenia w wyniku długoletniej intensywnej pracy dla innych ludzi [...]. Wypalenie jest bolesnym uświadomieniem sobie [przez osoby pomagające], że nie są w stanie już więcej pomóc tym ludziom, że nie mogą dać im więcej i całkowicie zużyły swoje siły..." ( Aronson, 1985).

 

Wśród tych którzy przeżywają wypalenie zawodowe można zauważyć dwie charakterystyczne tendencje. Jedna z nich polega na podejściu do zmiany na zasadzie „za wszelką cenę, byleby się coś zmieniło”.Jeśli nie skończy się ona zmianą miejsca pracy, to z pewnością spowoduje rewolucję u obecnego pracodawcy. Jej zwolennicy koniecznie podchodzą bardzo radykalnie do zmiany. Skutki tego typu podejścia wydać w CV. Często zmieniane miejsce pracy, brak spójności zawodowej obrazującej się w jednolitym zatrudnieniu w danej branży, a przynajmniej zbliżonej do siebie. Brak uzasadnienia tych zmian, zamęt a w dodatku wybujała pewność siebie na rozmowie kwalifikacyjnej. Bo przecież jestem odważny, nie boje się zmian i mam doświadczenie we wszystkim(!).

 

Druga postawa odwołuje do hasła „przeczekam do emerytury”. Jest to chyba gorsze rozwiązanie od poprzedniego. Skutkiem jest nieinwestowanie w siebie energii życiowej, która z czasem przemija. Skutkiem tego podejścia jest brak inicjatywy, niechęć, stany depresyjne, bezradność, niezadowolenie z siebie i innych dookoła.

 

I „za wszelką cenę” i „przeczekam do emerytury” to skutki źle przeżytego wypalenia zawodowego. Choć jak zaznacza Dina Glouberman, autorka książki  "The Joy of Burnout, How the end of the world can be a new beginning" mogą to być postawy związane z wypaleniem także w innych dziedzinach życia. Niestety, jest to nieodłączny element naszego życia.

 

Najważniejsze jest to że wypalenia nie da się przewidzieć ani zaplanować. Jeśli uświadomimy sobie że jesteśmy w trakcie wypalenia powinniśmy podjąć skuteczne działania, które pozwolą nam wykorzystać te okres na naszą korzyść. Bo przecież nie oznacza to czegoś złego, a jedynie punkt w którym coś się kończy, a co innego zaczyna.

 

Jak jednak zauważyć że jesteśmy już w tym punkcie?  Obserwacja samego siebie w zupełności wystarczy. A więc jeśli:

  • twoje emocjonalne, intelektualne i fizyczne wycieńczenie, nie da sie złagodzić snem lub wypoczynkiem,
  • masz wrażenie odcięcia i izolacji od siebie i innych,
  • nie możesz się odnaleźć w rzeczach które robisz i chcesz robić,
  • jesteś coraz mniej efektywny w robieniu tego, co do tej pory zawsze robiłeś dobrze,

powinieneś wówczas zastanowić się co zmienić (nawet radykalnie) aby poprawić swoje samopoczucie. To jest najlepszy moment aby podejść do życia kreatywnie i innowacyjnie. Może własna firma? Wyjazd za granicę na dłuższy okres? Zmiana stanu cywilnego lub rodzinnego? Niespełnione marzenie, które zaangażuje cię na nowo i znajdziesz w nim pasję i własne perpetuum mobile?

 

Tak więc w czasie wakacji nie myślmy za dużo, nie stresujmy się tylko po prostu odpoczywajmy. To jest ten czas, aby zwolnić.

 

AL

 

Źródło: newsline.pl, psychologia.net.pl, pracaizdrowie.com.pl

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: