Zaloguj się

Podanie o podwyżkę - czyli kiedy i jak o nią prosić.

Psychologia Pracy

Podanie o podwyżkę - czyli kiedy i jak o nią prosić.

Data dodania: 12-12-2011

Podanie o podwyżkę - czyli...

Wysokość pensji i podwyżka to najbardziej kłopotliwe kwestie jakie poruszamy podczas rozmowy z szefem. Każdy z nas jest wtedy spięty i zmieszany. Niepotrzebnie. To przecież naturalne, że w miarę upływ czasu chciałbyś zmiany warunków finansowych. Ale prośbę taką musisz jakoś uargumentować. Kiedy więc i w jaki sposób prosić o podwyżkę?

 

Stawianie wygórowanych finansowych wymagań na starcie nie jest mile widziane w wielu firmach. Zresztą o prace obecnie tak ciężko, że mało kto pozwala sobie na takie praktyki. Skutkuje to tym, że często rozpoczynamy swoją zawodową drogę z bardzo małym wynagrodzeniem. Jednakże nie jest to stan nie do zmienienia. Są pewne sytuacje, w których możesz poprosić o podwyżkę i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otrzymasz ją. Jakie to sytuacje?

 

Podwyżka za kolejne lata pracy.

Jednym z najczęstszych powodów wzrostu płacy jest oczywiście upływ czasu. Pracujesz już w danej firmie od wielu lat, a Twoje wynagrodzenie wciąż jest takie samo? Czas to zmienić. Przecież w tym czasie ceny większości towarów i usług poszybowały w górę, a inflacja daje się we znaki każdemu portfelowi. Twojemu też. Pracodawca powinien więc, jeśli dba o swoich pracowników, podwyższać pensje co jakiś czas. Jeśli Twój szef nie robi tego możesz delikatnie mu to zasugerować.

 

Zmiana = podwyżka.

Pensja powinna zmienić się również w sytuacji, gdy zmienił się Twój zakres obowiązków. Może to być związane z przejęciem obowiązków innego pracownika np. z powodu urlopu macierzyńskiego, lub po prostu wynikać z bieżących potrzeb firmy. Skoro więc otrzymałeś dodatkowe obowiązki i do ich wykonywania nie jesteś zobowiązany tylko chwilowo należy Ci się też zmiana wynagrodzenia.

 

A może podniosłeś swoje kwalifikacje? W tej sytuacji również powinieneś porozmawiać z szefem o podwyżce. Przecież dzięki Twoim nowym umiejętnościom skorzysta cała firma. Będziesz mógł lepiej, efektywniej pracować. Ponadto być może poradzisz sobie z zadaniami, których nie umiałeś wykonać do tej pory. Skoro więc firma skorzysta na Twoich nowych umiejętnościach, to i Ty powinieneś. W tej sytuacji możesz liczyć nie tylko na podwyżkę, ale również awans.

 

Prośbę o podniesienie wynagrodzenia wystosować możesz także, jeśli wykonałeś niezwykle ważny dla firmy projekt albo Twój pomysł na poprawę funkcjonowania firmy został właśnie zrealizowany. Byłeś kreatywny i pracowity, pracodawca powinien to docenić. Nawet jeśli nie uzyskasz podwyżki, liczyć możesz na jednorazową premię z tego tytułu. Jest to doskonałe narzędzie motywacji. A zmotywowany pracownik, to pracownik efektywny.

 

O jaką podwyżkę prosić?

Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie o podwyżkę w wysokości 10-15 % dotychczasowej pensji. Pracodawca jednak nie jest zobowiązany dospełnienia tej prośby. Jego obowiązkiem jest jedynie co roku podwyższanie minimalnego wynagrodznia. W 2011 r minimalna pensja będzie wynosiła 1386 zł.

 

 

Jak prosić o podwyżkę?

Sprawa podwyżki jest na tyle delikatna i ważna, że jej załatwienie wymaga odpowiednich warunków. Przede wszystkim nie można rozmawiać o tym w korytarzu, na szybko. Najlepiej byłoby więc umówić się na spotkanie i spokojnie to przedyskutować. Koniec roku to doskonały moment na takie rozmowy. Można podczas nich negocjować zupełnie nowe warunki na rok następny. Pamiętaj jednak, że podczas takiej rozmowy musisz podać argumenty przemawiające za pozytywnym rozpatrzeniem tej prośby. Te wymienione przez nas powyżej doskonale do tego się nadają. Ważne jest również to, by nie być natarczywym. Jeśli szef odmówi, nie namawiaj i przed wszystkim nie szantażuj, że odejdziesz od innej firmy. To zazwyczaj nie działa. A jeśli szef mimo to odmówi podwyżki, będziesz musiał groźbę swoją spełnić. Pamiętaj jednak, że jeśli nie teraz to być może za jakiś czas. Zapytaj więc szefa kiedy możecie do tej rozmowy wrócić.

 

Jeśli nie chcesz lub nie możesz (bo np. osoba odpowiedzialna za podwyżki mieszka i pracuje w innym mieśćie) poruszać tej kwestii podczas spotkania twarzą w twarz możesz złożyć swoją prośbę na piśmie. Powinno ono zawierać przede wszystkim, podobnie jak rozmowa, argumenty. Muszą to być wyłącznie fakty, które jesteś w stanie udowodnić. Poniżej przykładowy wniosek o podwyżkę (podanie o podwyżkę):

 

Szanowny Panie Dyrektorze,

Minął już czwarty rok mojej pracy w firmie „Alfa”. Po wielu wahaniach zdecydowałem się napisać wniosek o podwyżkę. Swoją prośbę motywuję następująco:

  • zaraz po odbyciu stażu otrzymałem umowę o pracę ze stawką, która niestety obowiązuje do dzisiaj,
  • zakończyłem w tym czasie zaoczne studia podyplomowe w zakresie mojej specjalizacji, na własny koszt, nie ubiegając się o żadne przywileje z tego tytułu,
  • nigdy nie opuściłem żadnego dnia pracy.


Wierzę, że przedstawione przeze mnie fakty są dobrymi argumentami do podjęcia decyzji o podwyżce. Zapewniam o własnym zaangażowaniu i lojalności względem firmy.

Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku.

Z poważaniem,

Jan Kowalski

 

Jeśli Twoje prośby nie odniosą skutku możesz zwrócić się o pomoc do związków zawodowych. Oczywiście o ile w Twojej firmie takowe działają.

 

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: