Zaloguj się

Jaki kierunek studiów wybrać aby pracować w branży informatycznej.

(e) - Doradztwo Zawodowe

Jaki kierunek studiów wybrać aby pracować w branży informatycznej.

Data dodania: 14-11-2011

Jaki kierunek studiów wybrać...

Jesteś licealistą? Zastanawiasz się nad odpowiednimi studiami? To bardzo poważna i niełatwa decyzja. Zwłaszcza, że w naszym kraju absolwenci mają bardzo duże problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Jednakże są branże, w których o pracę łatwo. Wiele z nich nazywane jest branżami przyszłości, gdyż również za kilka lub kilkanaście lat oferowały będą wiele miejsc pracy. Może więc warto zastanowić się nad przyszłością z nimi związaną? Na początek przeanalizujmy branżę informatyczną. Po jakich kierunkach można w niej pracować?

 

Nowoczesne technologie wciąż się rozwijają. Człowiek ciągle przecież się uczy i chce swoją wiedzę wykorzystywać do ułatwiania sobie życia. W tej branży nie ma mowy o jakichkolwiek przestojach czy recesji. Komputery, oprogramowanie i sieciowe aplikacje ciągle są udoskonalane. Dlatego też już teraz, ale także i w przyszłości potrzebni są odpowiednio wykształceni ludzie do pracy nad nimi. Jeśli więc interesujesz się tą dziedzin, a np. pisanie programów sprawia Ci przyjemność,  koniecznie pomyśl o związaniu z tym swojej zawodowej przyszłości. Wybierz studia informatyczne!

 

Zacznij od matury

Nie od dziś wiadomo, że to właśnie egzamin maturalny decyduje o akademickiej przyszłości. Wybór przedmiotów na nim zdawanych powinien więc być podyktowany zaplanowaną wcześniej ścieżką zawodową. Każdy kierunek studiów bowiem wymaga od kandydata matury z innego przedmiotu. W przypadku informatyki najczęściej są to: Fizyka oraz Informatyka. Jednakże nie zawsze tak jest. W dużym stopniu zależy to od uczelni. Dlatego też skorzystaj z naszej bazy, a po znalezieniu odpowiedniej uczelni zapoznaj się z jej wymaganiami. Większe szanse na dostanie się może dać Ci natomiast egzamin rozszerzony z matematyki. W tym przypadku ważna jest jednak odpowiednia strategia. Mierz swoje siły na zamiary! Lepsze 95% z podstawowego egzaminu niż 40% z rozszerzonego. Jeśli więc nie czujesz się na siłach nie podejmuj się tego.

 

Kierunek wszechstronny

W branży informatycznej oczywiście należy posiadać wykształcenie informatyczne. Wydawać by się mogło, że jeden kierunek nie jest w stanie wyuczyć specjalistów dla całej branży IT. Jednakże jest to kierunek wyjątkowy. Posiada wiele specjalizacji, które zajmują się poszczególnymi segmentami tej dziedziny. Pod tym względem również warto dobrze zastanowić się nad wyborem szkoły. Każda z nich oferuje inne specjalności. Z kolei od specjalności zależy w jakiej pracy będziesz mógł się sprawdzić. Wybieraj więc mądrze. A my podpowiemy co można po danej specjalizacji robić.

 

Zacznijmy od tego, że branża IT obejmuje szereg różnych stanowisk. Każde z nich wymaga konkretnych umiejętności i cech. Oto niektóre z nich:

 

Programista

Jest to najbardziej popularne stanowisko w tej branży. Wiąże się głównie z tworzeniem, udoskonalaniem oprogramowania. Aby na nim pracować należy kończyć oczywiście studia informatyczne lub informatyczno-ekonometryczne. Zalecane jest również w jego przypadku ukończenie specjalizacji tj. aplikacje internetowe i inżynieria oprogramowania. Pracę na tym stanowisku znaleźć można także poza branżą. Wiele firm posiada własne działy IT, które zajmują się potrzebami informatycznymi tychże firm. Istnieje również stanowisko programisty baz danych. Do wykonywania tej pracy potrzebne są takie specjalizacje jak: bazy danych, aplikacje internetowe.

 

Grafik

Stanowisko to jest bezpośrednio związane także z branżą reklamową bądź marketingową. Jest bardzo wszechstronne. Jednakże w sektorze IT również znajdzie się dla grafika praca. Może on np. znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się produkcją nowoczesnych rozwiązań na potrzeby Internetu. Specjalizacje zalecane dla grafików to: oczywiście grafika komputerowa i różnorodne jej warianty np. Grafika Komputerowa i multimedia, Grafika Koputerowa na potrzeby stron www itd.

 

Administrator sieci

Powinien znać się na różnego typu oprogramowaniu oraz administrowaniu zasobami informatycznymi np. serwerami, sieciami internetowymi. Specjalizacje stworzone dla niego to: administrator sieci komputerowych, sieciowe technologie informatyczne.

 

Każdy może znaleźć w tej branży coś dla siebie. Jednakże nie można kierować się tylko i wyłącznie obietnicą pewnej pracy po studiach. Liczą się także predyspozycje i preferencje zawodowe. Aby je odkryć wypełnij nasze testy. Jeśli już zdecydujesz się na branżę informatyczną pamiętaj, że liczy się w niej wiedza specjalistyczna oraz umiejętność zastosowania jej w praktyce. Branża ta jest bardzo dynamiczna, wciąż pojawiają się w niej nowe możliwości. Nie czekaj więc, już dziś pomyśl o przyszłości!

 

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: