Zaloguj się

Rozwój zawodowy

Zakładam start up! 10 super porad

Data dodania: 17-06-2015

Nie każdy dobrze się czuje w pracy na etacie. Tym samym warto podjąć decyzję o własnym biznesie pozwalającym na samoorganizację swojej pracy, elastyczność i niezależność finansową jak i czasową. Doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza dla młodych, ambitnych, pełnych pomysłów ludzi jest start up. Nieskażeni stereotypami, pełni optymizmu, pomysłów i energii do ich realizacji młodzi przedsiębiorcy są obiecującym narybkiem managerów i biznesmenów na miarę XXI wieku. Jednak czy jest to realne w przypadku osób bez doświadczenia biznesowego? Owszem, na co przykładów jest coraz więcej potęg gospodarczych, których sukces wyrósł na dobrym pomyśle i wierze we własne możliwości.  Każdy zna obecne potęgi jak: Airbnb, Drobox, Trivago czy Bab.la, które jeszcze kilka lat temu były małymi firmami założonymi przez studentów. Dziś to ogromne, międzynarodowe, dochodowe przedsiębiorstwa zatrudniające setki osób.

 

Bardzo intensywnie kreuje się współcześnie rozwój przedsiębiorczości mentalnej rozwijając szereg kompetencji związanych z rozwojem osobowości, nauką kreatywności i planowaniem swojej kariery. Promowane jest hasło bycia panem swego życia, kreatorem sukcesu. Wiara w nieograniczone możliwości i wrodzone kompetencje, skrywaną i często tłumioną wewnątrz siebie pomysłowość, innowacyjność jest motorem współczesnego biznesu. Ilość nieoczekiwanie powstających nowych branż, usług, produktów potwierdza niejako te tezy. Nie od dziś wiadomo, iż potrzeba matką wynalazków, jak widać wystarczy zaufać swojej intuicji, zawierzyć własnym siłom by zdobyć się na stworzenie własnego start up'u. Od czego zacząć?

 

Z pewnością od pomysłu na biznes. Warto zwrócić uwagę, iż produkt ów firmy nie musi być dochodowy na starcie, bowiem dochód jest elementem wtórnym. W wielu startupach dochód pojawia się po wykreowaniu produktu, rozwinięciu go zgodnie z oczekiwaniami rynku. Każdy manager czy fundusz inwestycyjny wie, że tzw. break even point nastąpi nie wcześniej niż po 2-3 latach działalności firmy. Coraz częściej jest to dochód pasywny, tym samym przyciąga on wiele osób poszukujących swego miejsca w biznesie i na rynku pracy. Często kształt ostateczny produktu i źródło dochodu jest dużym zaskoczeniem dla twórcy startup'u. Coraz częściej dzięki popularności produktu firmy, firma zarabia na działalności pobocznej która nierozerwalnie jest związana z produktem głównym ale nim samym nie jest. Cenną radą jest być cierpliwym ale i elastycznym. Temu sprzyja mocna motywacja, nastawienie na cel ale i optymizm. Mając start up należy nieustannie szukać, znajdywać nowe możliwości, dostrzegać szanse i operować mocnymi stronami. Oczywiście należy zdawać sobie również sprawę z tych słabszych stron swego biznesu.  W dużej mierze start up'y oparte są na kapitale ludzkim, kontaktach biznesowych (tzw. networking), know-how inwestorów, funduszy inwestycyjnych, specjalistycznych firm pomagających rozwijać młody start up, oraz klientach którzy w ogromnym zakresie start up współtworzą, decydując o jego kształcie, rozmiarze i samym istnieniu. 

 

Wytrwałość i dążenie do założonego celu sprzyja sukcesom, chociaż częste porażki mogą wytyczać kierunki ewolucji i zmian projektu. Kiedy już pomysł jest, warto stworzyć wizję. Im bardziej wizja jest szalona, tym lepiej i wbrew wielu opiniom ma szansę na sukces, właśnie dzięki swojej odmienności, inności. Wiele projektów nie zostało stworzonych na podstawie analiz ekonomicznych w Excelu ale właśnie jako luźne i ekscentryczne pomysły. Rzadko zamysł biznesu i jego biznesplan w 100% są trafione, zazwyczaj wymagają modyfikacji, w przypadku start up'ów z góry zakłada się poszukiwania i ewolucję pomysłu, który nie jest dokładnie rozplanowany ani w czasie ani w częściach. To życie weryfikuje jego kształt, dzięki aktywności, próbom kształtuje się coraz bardziej w praktyce nie tylko w teoretycznych analizach i symulacjach biznesowych ale na realnym rynku, pośród konsumentów. Wdrożenie pomysłu w życie i przewidzenie określonych scenariuszy zabezpieczy nas przed rychłą klapą. Kolejnym krokiem jest bez wątpienia kapitał, jaki należy zgromadzić by wystartować. Niewiele jest projektów które nie wymagają wkładu finansowego, zwykle zamiast pieniędzy potrzebne są inne formy kapitału chociażby kapitału ludzkiego, technologicznego itd., o które także należy odpowiednio zabiegać. Pewnym rozwiązaniem jest kredyt w banku, jednak zanim sięgniemy po ostateczność warto sprawdzić inne źródła finansowania jak choćby fundusze unijne dostępne dla młodych przedsiębiorców zakładających firmę po raz pierwszy w życiu. Prócz funduszy na założenie firmy warto skorzystać z dotacji i wsparcia unijnego celowego na poszczególne przedsięwzięcia. Alternatywą dla unijnych pieniędzy są także sieci aniołów biznesu. 

 

 

Zamożni inwestorzy u szczytu swej kariery nie rzadko chętnie inwestują w startup w zamian za procent zysku w określonym czasie, czy udział w firmie. Innym rozwiązaniem są inkubatory przedsiębiorczości, które wspierają przyszłych biznesmenów pomocą prawną, księgową i nie tylko. Jak widać możliwości jest wiele, jednak chęci same nie wystarczają, liczy się praca, kreatywność i zaangażowanie, poświęcenie. By wesprzeć początkujących od 2010 r. odbywa się w Warszawie coroczna edycja programu Startup Weekend Warsaw. Celem jej jest promocja projektów typu startup. Co ważne i warte podkreślenia start up stworzyć można wielokrotnie nie tylko raz, ten pierwszy. Nie uda się jeden pomysł warto sięgnąć po kolejny, a jeśli poprzedni okazał się hitem nie warto spoczywać na laurach a próbować ponownie. Każde nowe przedsięwzięcie może być start upem. Start up nie jest dedykowany wyłącznie nowym przedsiębiorcom na rynku, bowiem zależy od pomysłu, produktu nie zaś od twórcy.  Dzięki internetowi i przewadze działalności internetowych startupów większość ma zasięg globalny. W wielu wypadkach wystarczy przetłumaczyć stronę internetową na dany język i dostosować kulturowo produkt/ofertę i już można myśleć o wkraczaniu na nowy zagraniczny rynek – jak np. e-platforma do nauki języków Preply, która jako nowy start-up powoli wchodzi na nowe rynki jak wymagające i konkurencyjne USA, Polska czy Niemcy.

 

W obecznych czasach dzięki globalziacji, dostępnej informacji, coraz tańszej technologii i portalom typu LinkedIn czy Kickstarter można szybko działań na zagranicznych rynkach. Co z tego wynika? Ano to, iż jeśli nie przyniesie zysku ani nie osiągnie sukcesu na polskim rynku ma szansę zaistnieć na rynku na przykład hiszpańskim czy azjatyckim. Ten fakt rzutuje na filozofię myślenia o start upie, postrzegając przedsięwzięcie jako globalny projekt ukierunkowany na światowy sukces. W wielu przypadkach udanych start up'ów krytycy mówili iż to nie ma szans na powodzenie, a jednak się udało, spróbuj sam a przekonasz się, że nie jest to nie do zrealizowania. Chcąc się dobrze przygotować warto zapoznać się z historią co najmniej kilku udanych i tych nieudanych start upów, przeanalizować kolejne ich etapy zmian, decyzje managerskie.

 

Źródłohttp://preply.com/pl/

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: