Zaloguj się

Etyka w zawodzie dziennikarza, lekarza i adwokata

Rozwój zawodowy

Etyka w zawodzie dziennikarza, lekarza i adwokata

Data dodania: 21-03-2013

etyka

Są zawody, w których etyka jest wymagana i niezbędna. Lekarz, dziennikarz i adwokat to profesje, w których obowiązuje tajemnica zawodowa – tak uważa większość Polaków. Na czym polega i dlaczego jest tak ważna i potrzebna?

 

Istota etyki zawodowej

 

Zgodnie z raportem OBOB z 1997 roku 83% społeczeństwa oczekuje tajemnicy zawodowej od lekarza, 77% od dziennikarza i 59% od adwokata. Ponadto większość badanych twierdzi, że lekarz nie powinien udzielać informacji o stanie zdrowia pacjenta osobom spoza rodziny, w tym także pracodawcom. Natomiast dziennikarz nie powinien udzielać informacji na temat osób lub instytucji, od których uzyskał wiedzę do swoich artykułów, jeśli osoby te nie chcą być ujawnione. Anonimowość informatorów i źródeł informacji to przejaw wolności prasy.

 

Dla ludzi ważne jest zaufanie, a tajemnica jest tajemnicą. Lekarz, dziennikarz i adwokat to zawody zaufania publicznego. Normy postępowania w tych zawodach są niezbędne, to one sprawiają, że dana profesja ma prestiż. Każda ma także swoją specyfikę i określone normy postępowania w konkretnych sytuacjach. Świadomość ich istnienia sprawia, że masz poczucie stałego zaufania. Lekarz, dziennikarz i adwokat wymagają wzbudzania zaufania, bo to im powierzane są tajemnice, sekrety czy osobiste informacje, które są potem przydatne w pracy.

Jeśli pacjent, klient czy informator ufa, to jest wiarygodnym źródłem informacji i nie boi się powiedzieć jak jest naprawdę. Wie bowiem, że obowiązuje ich tajemnica zawodowa i bez ich zgody nic nie wyjdzie na jaw. Dzięki temu praca przebiega sprawnie i jest możliwe szybkie rozwiązanie problemu.

Tajemnica zawodowa jest także wyznacznikiem poufności danych i ich ujawnieniu tylko za zgodą. Dlatego o stanie zdrowia pacjenta może zostać powiadomiona tylko rodzina lub upoważnione osoby. Natomiast dziennikarz może zachować informację o źródle pozyskanych danych, ma do tego prawo i tego wymaga jego praca. Adwokat działa w interesie klienta i jest zobowiązany nie mówić o pewnych kwestiach.

 

Tajemnica zawodowa jest zapisana prawnie, chociaż można z jej daną osobę zwolnić. Zapis taki jest m. in. zawarty w kodeksie postępowania karnego.

 

Etyka także w innych zawodach

 

Etyczne, czyli moralne zachowanie jest ważne także w innych profesjach. W każdym miejscu pracy moralność jest wymagana. Jest ona podstawą zachowania w sytuacjach zawodowych i prywatnych. Sumienie, odpowiedzialność, samodzielność pomaga podejmować decyzje.

 

Dla wielu dyskrecja to bardzo wiele, dlatego jej zachowanie to gwarancja zaufania. To także droga to udzielenia pomocy.

 

WN

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: