Zaloguj się

Rozwój zawodowy

Zarobki w Anglii

Data dodania: 28-02-2012
Zarobki w Anglii

Zarobki w Anglii

Anglia- kraj deszczowy i szary. Dla niektórych jednak ziemia obiecana. Jeszcze do niedawna za chlebem wyjeżdżało tam tak wielu naszych rodaków, że na ulicach Londynu na przykład bardzo często usłyszeć było można znajomy język. Ostatnio fala wyjazdów na wyspy trochę jednak osłabła. Zapewne wynika to z ekonomicznego kryzysu, który tego kraju również nie ominął i w związku z nim obniżono pensje. Poza tym trudniej teraz znaleźć tam pracę. Jednakże mimo to zarobki na wyspach nadal wyższe są od tych w Polsce. Ile dokładnie zarobić można w Anglii?

 

Funt brytyjski to jedna z najbardziej stabilnych walut. Dlatego też to nietylko chęć zobaczenia Big Bena czy Pałacu Buckingham przyciąga Polaków do Anglii. Emigranci wciąż napływają w tamte rejony, by zarobić po prostu. Najbardziej popularna wśród nich posada to tak zwane zatrudnienie  „ na zmywaku”. Jednakże w Wielkiej Brytanii można robić wiele innych rzeczy. No i oczywiście zarobić na nich nieźle. Zwłaszcza dla Polaków, którzy zmagają się w kraju z dużym bezrobociem i niskimi płacami jest to rozwiązanie doskonałe. Nie trzeba wyjeżdżać tam jednak na stałe. Prace sezonowe również przynoszą niezły zastrzyk gotówki. Sprawdźmy więc jak przedstawiają się zarobki w Anglii.

 

Płaca minimalna

Wyjeżdżając do Anglii w celach zarobkowych należy najpierw zapoznać się ze swoimi prawami. Jako obywatele Unii Europejskiej Polacy mają zapewnione na starcie wynagrodzenie minimalne. Warto więc przed podróżą zapoznać się ze stawkami płacy minimalnej, by potem nie paść ofiarą oszustwa. Pracodawca może bowiem wykorzystać Twoją niewiedzę do zmniejszenia wynagrodzenia. Pracując w Anglii możesz więc liczyć na 5,93 £ za godzinę. Stawka ta obowiązuje w przypadku osób powyżej 21. roku życia. Młodsi pracownicy niestety muszą zadowolić się mniejszym wynagrodzeniem. Nie oznacza to jednak, że każdy Polak w Wielkiej Brytanii zarabia tylko tyle, ile wynosi płaca minimalna. Można tam bowiem liczyć nawet na 10 funtów za godzinę. Jednakże stawka taka jest trudno osiągalna poza stolicą kraju, Londynem. 

 

Praca sezonowa

Stawki godzinowe obowiązują najczęściej w przypadku pracy sezonowej. Osoby wyjeżdżające tylko na okres wakacji wybierają wtedy zatrudnienie w gastronomii, jako au-pair, kelner, czy przy zbiorze owoców. Pracują wtedy za 5-6 funtów za godzinę. Wśród zarobkowych emigrantów coraz więcej jest także uczniów liceów, którzy postanowili usamodzielnić się wcześniej i zarobić. Osoby te niestety muszą liczyć się z niższymi niż starsi pracownicy płacami. Pracownicy w wieku 18-20 lat zarobią 4.92 £ za godzinę. Osoby niepełnoletnie zaś tylko 3.64 £. Nie ma się jednak co martwić. Pracując jako kelner spokojnie z napiwków uzbierać można nawet drugą pensję.

 

Najlepiej opłacani

Najwięcej zarabiają niewątpliwie osoby na kierowniczych stanowiskach oraz specjaliści z różnych dziedzin. Dla obcokrajowców posady takie są jak najbardziej osiągalne, ale nie na początku. Trzeba jakiś czas pomieszkać i popracować w Anglii, by móc awansować. Poza tym biegłe władanie językiem jest niezbędne. Najlepiej zarabia się więc w branży finansowej, IT oraz telekomunikacyjnej. Osoby zajmujące się tą dziedziną mogą liczyć na 33.000 £ rocznie. Całkiem nieźle zarabia się też w sektorze bankowym - 31.000. Pracownicy produkcyjni i ci zajmujący się dystrybucją otrzymują wynagrodzenie w wysokości 28.500 £ rocznie. Dobre zarobki gwarantuje również branża budowlana. Wykwalifikowany murarz, dekarz czy hydraulik dostanie wynagrodzenie na poziomie 10-12 funtów za godzinę.  Za pracę biurową natomiast otrzymuje się 7-8 funtów za godzinę. Przypomnijmy, że wartość 1 funta obecnie wyności 4.94 zł (stan na 28.02.2012).

 

Choć wyjazdy Polaków na wyspy nie są już tak powszechne, to praca tam nadal się opłaca. Kryzys ekonomiczny nie oszczędził co prawda nawet Brytyjczyków, ale emigracja zarobkowa do Anglii nadal jest dla nas opłacalna. W końcu tamtejsze zarobki to w przełożeniu na polskie realia całkiem spora kasa.

 

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: