Zaloguj się

Rozwój zawodowy

Zarobki w Norwegii

Data dodania: 20-02-2012
Zarobki w Norwegii

Zarobki w Norwegii

Polacy coraz częściej emigrują w celach zarobkowych. Do najchętniej odwiedzanych przez nas miejsc należą zapewne kraje Skandynawskie. Skąd taka tendencja? Pewnie z powodu ciekawych ofert pracy i przede wszystkim, wysokich zarobków. Wynagrodzenie są tam naprawdę satysfakcjonujące, zwłaszcza w Norwegii. Weźmy więc pod lupę kwoty wypłacane w tym północnym, zimnym kraju.

 

Norwegia to kraj piękny i bardzo dynamicznie się rozwijający. Ludzie tam mieszkający są bardzo sympatyczni i niezwykle mocno związani z naturą. Jedynie bardzo zimny klimat trochę psuje ten piękny obrazek. Do wszystkiego można się jednak przyzwyczaić. Zwłaszcza Polacy nie powinni mieć z tym problemu. W końcu w naszym kraju zimą nie jest o wiele cieplej niż tam. Zwłaszcza w tym roku, gdy mrozy są wręcz rekordowe. Poza tym nie należy zapominać o największych zaletach Norwegii. Bezrobocie jest tam bardzo niskie, a rynek pracy otwarty dla obcokrajowców. Do tego jeszcze te wysokie zarobki. Nic tylko spakować się i wyjechać do pracy. Sprawdźmy ile dokładnie zarobić można Norwegii.

 

Praca stała

W Norwegii, podobnie jak w innych europejskich krajach, wysokość wynagrodzenia zależy od stażu pracy oraz wykształcenia i wykonywanego zawodu. Także tak samo jak wszędzie są zawody lepiej i gorzej płatne. Jednakże nawet pracując na stanowiskach gorzej płatnych w Norwegii zarabia się o wiele więcej niż w Polsce. Dlatego też wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Zwłaszcza lekarze, którzy są w Skandynawii witani z otwartymi ramionami. Pozwolenie na pobyt i pracę zdobyć jest bardzo łatwo. Na przykład w konsulacie lub komisariacie policji. Przejdźmy jednak do samych zarobków.

 

Za godzinę zarobić tam można nawet 120- 130 norweskich koron. W przeliczeniu na euro to prawie 17 (a w przeliczeniu na polskie złotówki za godzinę pracy otrzymamy tam 71zł (1NOK = 0,55zł stan na 20.02.2012)  Za nadgodziny natomiast stawka jest podwójna. Jeśli zaś chodzi o wynagrodzenia miesięczne sytuacja również przedstawia się bardzo korzystnie. Na przykład budowlaniec zarobić może ok. 20 000 koron = 2 600 euro miesięcznie = 11000zł. Kelner czy elektryk natomiast, nawet o dobrych kilka tysięcy koron powyżej tej kwoty.  Zarobki w służbie również nie należą do najniższych. Wspomniani już wcześniej lekarze zarabiają w Norwegii ok. 55 000 koron, czyli ok. 7 000 euro (30 000zł miesięcznie!). Pielęgniarki natomiast 29 000 koron, czyli ok. 3 500 euro (16 000zł).

 

Praca sezonowa

Przede wszystkim należy wspomnieć tu o długości sezonu na zbiór owoców na przykład. Ze względu na klimat trwa on od czerwca do września. Wtedy to można popracować trochę w rolnictwie. Choć nie tylko. Sezonowa praca to również praca podejmowana w kawiarniach, pubach czy jako opiekunka do dziecka. Stawka godzinowa wynosi wtedy ok. 12 euro. Osoby pracujące ciężej na przykład w polu liczyć mogą jednak nawet na 15 euro za godzinę. Pracując przez miesiąc (8 godzin przez 20 dni w miesiącu) możemy zatem zarobić ok 2 400 euro co oznacza zarobek rzędu 9000zł.

 

Jak wiec widać zarobki w Norwegii należą do tych najwyższych w Europie. Biorąc pod uwagę to, że koszty życia wynoszą tam około 7- 8 tys. koron miesięcznie jest to bardzo opłacalne. Nie ma się więc podziwić, że wielu Polaków właśnie ten kraj wybiera na cel swojej zarobkowej emigracji. I jest to decyzja bardzo dobra.

 

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: