Zaloguj się

Jak napisać dobre CV?

CV - ze zdjęciem czy bez zdjęcia

Data dodania: 22-12-2010
Tagi: cvzdjęcie w cv
zdjęcie w cv

CV - ze zdjęciem czy bez...

Czy zamieszczenie zdjęcia w CV jest dziś wymogiem koniecznym? Czy stało się standardem? Czy działa na korzyść czy niekorzyść aplikanta? To pytania, które stawia sobie wiele osób przygotowujących swój życiorys. Dowodzi tego spore zainteresowanie tematem wśród użytkowników forów internetowych, na stronach związanych z ofertami i rynkiem pracy.

 

Wiele firm w swoich ofertach pracy zamieszcza informację o konieczności dołączenia fotografii.  Bądźmy szczerzy, czy to się komuś podoba czy nie, nienaganna prezencja stanowi podstawowy wymóg wielu profesji. Wygląd kandydata ma znaczenie nie tylko w przypadku modelki czy prezentera telewizyjnego, także sprzedawca, recepcjonistka czy manager są na tej podstawie oceniani.

 

Życiorysy ze zdjęciem ułatwiają pracodawcy wstępną weryfikację kandydatów, ale często powód takiej decyzji jest bardziej prozaiczny – rekrutujący dzięki fotografii łatwiej zapamiętuje kandydatów podczas rozmów kwalifikacyjnych.

 

Dobierając zdjęcie trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zdjęcia zamieszczamy w CV, nie przesyłamy jako kolejny załącznik. Nie może również stanowić najważniejszego punktu życiorysu. Nie wklejajmy więc zdjęć na całą stronę – nie wygląda to zbyt profesjonalnie, a dodatkowo odwraca uwagę od naszych dokonań.

 

Dla każdego własne CV to dokument wielkiej wagi – ale i to kryterium weźmy pod uwagę. Niedobrze byłoby, gdyby nasza aplikacja zablokowała pocztę naszego potencjalnego pracodawcy – 100 KB powinno stanowić górną granicę.

 

Każdemu zależy, żeby wyglądał na zdjęciu atrakcyjnie. Nie zamieszczajmy jednak zdjęcia sprzed lat, na którym być może i prezentujemy się fantastycznie, ale nie odpowiada ono aktualnemu wyglądowi. Nie „wycinajmy głowy” z ujęć zbiorowych, z fragmentem ręki kolegi czy babci.

 

Nierzadko inwencja kandydatów przerasta wyobraźnię pracodawców. W aplikacjach napotkać można prywatne zdjęcia w bikini zrobione podczas udanych wakacji, zdjęcia z imprez, czy w towarzystwie sławnych osób. Kandydaci zamieszczają również zdjęcia artystyczne przedstawiające jedną z części ciała – np. oko czy nietypowe miny. Być może wśród zawodów wymagających inwencji – taka forma urzeknie pracodawcę. Ryzyko jest jednak niewspółmierne do możliwych korzyści.  

 

Popularność telefonów komórkowych z aparatami cyfrowymi, sprawia, że aplikanci zamieszczają również zdjęcia zrobione taką metodą. Wykonane samodzielnie czy przez znajomych są często ciemne, bądź zamazane. Nie przedstawiają kandydata korzystnie. Profesjonalista natomiast dobiera odpowiedni kadr, światło, ustawia pozę sylwetki – efekt wart jest zachodu.

 

Nie można przesadzać także w drugą stronę. Na poddanym licznym przeróbkom graficznym zdjęciu możemy wyglądać świetnie, ale w zderzeniu z rzeczywistością wypadniemy blado. Rozczarowanie na rozmowie kwalifikacyjnej murowane, a tu przecież nie o taki efekt chodzi.

 

A co w sytuacji jeśli pracodawca nie zamieści w ofercie informacji dotyczącej zdjęcia? Decyzja w tym wypadku zależy już od samego aplikującego. Zdjęcie wpływa na pierwszą ocenę kandydata. Może tyleż pomóc co i stanowić powód do odrzucenia kandydata.

 

Jeśli fotografia nie spodoba się osobie zajmującej się rekrutacją, przejrzy nasze CV zbyt pobieżnie, nie doceniając treści. Negatywne wrażenie zatrze posiadane doświadczenie, wykształcenie czy umiejętności. Dobre zdjęcie może analogicznie wpłynąć na pozytywne nastawienie do kandydata i umocnić jego pozycję. W przypadku podobnych kwalifikacji kandydatów może wręcz stanowić element decydujący o spotkaniu właśnie z tą konkretną osobą.

 

Jednak nawet najlepsze zdjęcie nie zdziała cudów i nie zachwyci potencjalnego pracodawcy jeśli dołączone zostanie do niechlujnie napisanego CV. Warto poświęcić więc swój czas i energię na przygotowanie profesjonalnego życiorysu. Więcej na ten temat w zakładce: Wszystko co powinieneś wiedzieć o CV

 

Czy zatem zamieszczać zdjęcie czy nie? Jeśli oferta pracy zawiera taką informację, sprawa jest prosta, oczywiście załączamy zdjęcie. W innym wypadku warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeśli aplikujesz na stanowisko pracy, w którym prezencja kandydata odgrywa ważną rolę i posiadasz odpowiednią fotografię możesz ją załączyć. Jednak nic na siłę. Brak zdjęcia, nie stanowi kryterium dyskwalifikującego kandydata. Zdarzają się oczywiście wyjątki, jednak jest to sprawa marginalna – i nie dotyczy firm o ugruntowanej pozycji na rynku, gdzie liczą się głównie kwalifikacje przyszłego pracownika.

 

Dobrze napisany życiorys skłania do skupienia się na istotnych informacjach w nim zawartych, czyli naszych dokonaniach. Skorzystaj z pomocy ekspertów i stwórz profesjonalne CV: CV, Curriculum vitae, życiorys i LM, Listy motywacyjne - wzory do pobrania / Klucz do Kariery

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: