Zaloguj się

Jak napisać dobre CV?

Jakie informacje umieścić w CV?

Data dodania: 07-09-2010
Tagi: cvjak pisac cv

Co umieścić w CV?

Co napisać w sytuacji gdy mamy dłuższą przerwę w zatrudnieniu, w naszej karierze zawodowej pojawiły się luki, okresy pozostawania na bezrobociu?

 

 

- Nie pracowałam zawodowo przez kilkanaście lat, w jaki sposób ująć to w życiorysie?

 

Jak to już w życiu bywa, nie zawsze udaje się tak, że kończąc jedną pracę podejmujemy następną. Tymczasem pojawienie się przerw w zatrudnieniu skłania osobę rekrutującą do zastanowienia co było przyczyną takiego stanu rzeczy, może też nasuwać podejrzenia, że nie potrafisz radzić sobie na rynku pracy.

Gdy luka w zatrudnieniu nie przekracza roku rozwiązaniem może być wpisanie  samych lat w okresie zatrudnienia, bez podawania miesięcy. Jeżeli jest jednak dłuższa niż rok, warto zaznaczyć co było jej przyczyną – wyjazd za granicę, urlop wychowawczy, problemy zdrowotne. Jeżeli w tym czasie przebywaliśmy na bezrobociu warto wspomnieć o pracach dorywczych, które podejmowaliśmy w tym czasie chociażby opieka nad starszą sąsiadką, czy sprzedawanie na bazarze. Zaznaczmy, że wówczas nauczyliśmy się języka obcego, ukończyliśmy kurs komputerowy itp. Ważne, by wykazać się aktywnością!

 

- Przez dłuższy okres czasu przebywałam za granicą i pracowałem tam na czarno. Czy wspomnieć o tym w życiorysie?

 

Jak najbardziej. Praca, chociażby na czarno, z pewnością będzie lepiej widziana przez pracodawcę, niż kilkuletnia przerwa w życiorysie.

 

- Jestem absolwentem i nigdy jeszcze nie pracowałem, co zamieścić w CV?

 

Podstawowym problemem absolwentów jest brak doświadczenia zawodowego, którego wymagają pracodawcy, nawet od kandydatów na stanowiska najniższe. Życiorys osoby wchodzącej dopiero na rynek pracy wcale nie musi być nieciekawy.

Najważniejsze jest żeby owy brak doświadczenia zawodowego nie rzucał się w oczy. Sposobem na zatuszowanie luk w życiorysie i liście motywacyjnym jest uwypuklenie innych informacji, ważnych i atrakcyjnych dla pracodawcy.

Jak to zrobić?

Pisząc CV zamieść informacje np. o: zagranicznych wyjazdach, przynależności do organizacji studenckich, własnych zainteresowaniach. Opisz wszystkie doświadczenia zdobyte podczas odbytych praktyk czy staży, uwzględniając również pracę wolontariacką oraz wymieniając wszelkie posiadane dyplomy ukończenia kursów i certyfikaty językowe. Zamieść też informację o: wyjazdach za granicę w charakterze opiekunki do dzieci lub instruktora na obozie dla młodzieży.

To doskonałe potwierdzenie nie tylko znajomości języka obcego, ale też umiejętności organizowania sobie czasu pracy i odpowiedzialności za innych.

Jeśli czynnie działałeś w harcerstwie lub stowarzyszeniach studenckich nie możesz tego pominąć. Informacje te są bardzo istotne zarówno dla pracodawcy, jak i dla osoby rekrutującej. Świadczą o umiejętności pracowania w zespole czy podejmowania samodzielnych decyzji, o aktywności i zaangażowaniu.

Oczywiście pisząc o swoich doświadczeniach, należy brać pod uwagę te, które będą potrzebne na danym stanowisku. Cennym uzupełnieniem może być także wskazanie swoich kluczowych cech osobistych i poparcie ich punktami z CV (np. dobry organizator - szef koła studenckiego przez 2 lata, wrażliwy na ludzi - wolontariat w fundacji na rzecz osób upośledzonych itd.).

 

- Niedługo kończę 50 lat, obawiam się, że pracodawcy odrzucą moje dokumenty ze względu na wiek. 

 

Z pewnością zdarzają się pracodawcy, którzy wolą przyjąć do pracy młodszych pracowników, na szczęście nie wszyscy. W ostatnim czasie pracownik z doświadczeniem i stażem pracy, a tym samym fachowiec, zaczyna być coraz bardziej doceniany. Jeśli sądzisz, że pracodawca nie zaznajomi się z Twoim CV, ponieważ odrzuci je ze względu na wiek, informację o dacie urodzenia zamieść dopiero po wypukleniu  swojego doświadczenia i posiadanych umiejętności.

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: