Zaloguj się

Jak napisać dobre CV?

CV studenta czyli jak bez doświadczenia pisać CV

Data dodania: 19-07-2012
CV studenta, cv wzór student,

CV studenta czyli jak bez...

Jesteś świeżo upieczonym absolwentem? A może wciąż jeszcze studiujesz? W Twojej sytuacji znalezienie pracy może być bardzo trudne ponieważ nie posiadasz doświadczenia zawodowego. Nie martw się! Istnieją pewne sposoby na przekonanie rekrutera, że warto zatrudnić Cię mimo to. Wystarczy odpowiednio skonstruować CV i podkreślić w nim uwydatniające Twoje najlepsze cechy fakty . Jak to zrobić? 

 

Kończąc studia masz zapewne wiele planów i ambicji. Chcesz znaleźć pracę, która będzie odpowiadała Twojemu wykształceniu, ale również da Ci odpowiednie zarobki oraz zawodowe spełnienie. Niestety nękają Cię także pewne wątpliwości i obawy związane z kolejnym etapem życia. Nic w tym dziwnego! Wciąż wiele się słyszy o ogromnym bezrobociu wśród absolwentów. Konkurują oni bowiem o zatrudnienie z wieloma osobami o podobnym wykształceniu, ale często o większym doświadczeniu. Ty też zapewne będziesz w takiej sytuacji. Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie posady musisz więc pokazać pracodawcy, że dysponujesz czymś więcej niż tylko akademicką wiedzą.

 

Od czego zacząć?

Zanim przystąpisz do pisania życiorysu powinieneś podsumować swoje dotychczasowe osiągnięcia. Wypisz więc na kartce wszystko to, co zrobiłeś w ostatnich latach. Oczywiście chodzi tu o rzeczy, które są wartościowe z punktu widzenia Twojej zawodowej drogi. Ale nie tylko. Angażowanie się w pracę studenckich kół naukowych bądź organizacji, a nawet wakacyjna praca jako barman czegoś uczą. Uwzględnij je więc w CV. Nie zapominaj także o odbytych podczas studiów stażach lub praktykach. One najskuteczniej przygotowują do wykonywania określonych zawodów i pomagają gromadzić potrzebne umiejętności oraz doświadczenia. Postaraj się także opisać zadania jakie podczas nich wykonywałeś. Jeśli pokryją się z tymi przyporządkowanymi do stanowiska, na które aplikujesz Twoje szanse wzrosną. Nie zapomnij tez o kursach i szkoleniach, o ile w jakichś uczestniczyłeś. Wszystko to może sprawić, że dla rekrutera okażesz się warty zatrudnienia. Każde doświadczenie zebrane podczas życia procentuje. Dlatego też każde z nich skrupulatnie zanotuj. A potem w odpowiedni sposób umieść w CV.

 

A może życiorys funkcjonalny?

Nie możesz pochwalić się podobnymi doświadczeniami? W tym przypadku korzystniej będzie napisać tzw. CV funkcjonalne. Od chronologicznego różni się ono tym, że najwięcej miejsca poświęcone jest w nim na konkretne umiejętności i kompetencje. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają co wpisać do rubryki „doświadczenie”. Mogą za to pochwalić się cechami oraz zdolnościami, które w pracy się przydadzą. Należy także pamiętać, że ten typ życiorysu w dużo większym stopniu niż tradycyjny musi być dostosowany do oferty pracy. Każda wymieniona w nim kompetencja powinna być kompatybilna z wymaganiami pracodawcy.

 

Zapytasz pewnie, jak je rozpoznać i wyeksponować? Przede wszystkim przestań myśleć o sobie jako pracowniku drugiej kategorii. To, że dopiero ukończyłeś studia i nie masz doświadczenia nie oznacza, że nie możesz nic zaoferować firmie. Przecież podczas studiów człowiek nabywa wielu przydatnych kompetencji, poznaje narzędzia, także ćwiczy. Jeśli na przykład byłeś studentem politechniki, to na pewno znasz wiele programów do projektowania lub potrafisz wykonać nawet skomplikowane doświadczenia, z którymi miałeś do czynienia na zajęciach laboratoryjnych. Studenci socjologii mogą pochwalić się znajomością metod badawczych, a filolodzy na przykład umiejętnościami związanymi z edycją tekstu. Widzisz? Przecież dzięki studiom masz naprawdę wiele umiejętności do zaoferowania. Nie zapomnij tez o działalności np. w kołach naukowych czy organizacjach studenckich. Jeśli byłeś w nich aktywny to na pewno nauczyłeś się wiele pożytecznych rzeczy, chociażby pracy zespołowej. A może dzięki działalności w organizacji udało Ci się poznać branżę, w której teraz chcesz pracować. Nie zapomnij też o pracach sezonowych. Pracując w sklepie lub kawiarni nabywa się doskonałych umiejętności komunikacyjnych. Wszystko to, umieszczone w CV sprawi, że rekruter zobaczy w Tobie wartościowego pracownika. Nikt już nigdy nie powie,  że masz „tylko studia”. Jeśli nie umiesz jednak sam określić swoich umiejętności wykonaj jeden z testów w naszym portalu np. kwestionariusz obszarów i kompetencji zawodowych.

 

Inne atuty

Z samego faktu bycia świeżo upieczonym absolwentem można zrobić atut. Twoja niedawna obecność na uczelni sprawia, że jesteś na bieżąco z branżową literaturą lub nowymi badaniami czy trendami. Dzięki temu wniesiesz do zespołu trochę orzeźwienia i wiedzy im niedostępnej. Przyjrzyj się również swoim pasjom i sposobom na spędzenie wolnego czasu. One też rozwijają w każdym z nas pewne umiejętności. Na przykład uprawiając sport uczymy się cierpliwości, dążenia do celu i samozaparcia. Zastanów się więc, co rozwijać mogą Twoje pasje. Pamiętaj wzmianka o hobby nie jest tylko nic nieznaczącym zdaniem na końcu CV. Wszystko to naprawdę wiele mówi o kandydacie.

 

Szukanie pracy tuż po ukończeniu studiów nie jest aż tak trudne. Trzeba tylko odpowiednio wyeksponować swoje atuty. Dzięki temu brak doświadczenia nie będzie aż tak doskwierający. Pisząc CV oraz również list motywacyjny bez doświadczenia pamiętaj więc o wszystkich zawartych w artykule poradach. Sprawi to, że pracodawca zobaczy w Tobie osobę znającą swoje słabe oraz mocne strony i umiejącą doskonale podkreślić i udowodnić te drugie. Życzymy więc powodzenia wszystkim absolwentom i mamy nadzieję, że znajdą wymarzoną pracę bardzo szybko.

 

Przykładowe CV studenta możesz ściągnąć tutaj:

CV wzór student

Przykładowy list motywacyjny studenta możesz ściągnąć tutaj:

List motywacyjny wzór student

 

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: