Zaloguj się

Jak napisać dobre CV?

Ochrona danych osobowych w procesie rekrutacji

Data dodania: 08-07-2011

CV

Pisząc CV musimy pamiętać o wielu elementach. Jednym z nich jest klauzula o ochronie danych osobowych. Co to jest, dlaczego jest tak ważna i gdzie najlepiej ją umieścić?

 

Klauzula taka jest konieczna przy każdej aplikacji. W przypadku jej braku pracodawca nie może zgodnie z prawem  z dokumentów korzystać. Tak więc CV oraz list motywacyjny nie opatrzone zgodą autora na przetwarzanie danych, mogą zostać podczas rekrutacji pominięte. Pamiętaj więc, żeby taką klauzulę w swojej aplikacji umieścić! Zwłaszcza, że jej treść jest powszechnie dostępna w Internecie.

 

Pojawia się jeszcze pytanie o lokalizację tej klauzuli. Najlepiej umieścić ją w życiorysie na samym końcu. Czcionka nie musi być duża, najlepiej jeśli jej wielkość będzie o ok. 4 pkt. mniejsza od tej użytej w całym dokumencie.  Natomiast jeśli w CV zabraknie miejsca na wstawienie klauzuli, nie powinno się zamieszczać jej w osobnym pliku. Pracodawca będzie musiał wtedy drukować go dodatkowo. A szkoda przecież na to czasu i papieru przede wszystkim. W takim wypadku można umieścić ją w stopce listu motywacyjnego.

 

Należy również pamiętać o tym, że musi to być formuła aktualna. Obecnie powinna ona brzmieć następująco:

 

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).”

 

Niektóre polskie firmy wymagają aplikacji w języku angielskim. W takim wypadku zgoda na przetwarzanie danych osobowych, musi również być w tym języku.

 

Wersja klauzuli w języku angielskim:

 

„I hereby give consent for my personal data included in my offer to be processed for the purposes of recruitment, in accordance with the Personal Data Protection Act dated 29.08.1997 (uniform text: Journal of Laws of the Republic of Poland 2002 No 101, item 926 with further amendments)”

 

Jak widać klauzula o ochronie danych oraz jej umiejscowienie są w procesie rekrutacji bardzo ważne. Dlatego też przygotowując dokumenty już na samym początku zadbaj o zamieszczenie stosownej formuły. Nie warto przecież pozbawiać się szansy na zatrudnienie z powodu takiego drobiazgu.

 

 

Źródła: cvtips.pl, consultants.pl

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: