Zaloguj się

Poszukiwanie pracy i wszystko co musisz o nim wiedzieć, w pigułce!

Szukanie pracy

Poszukiwanie pracy i wszystko co musisz o nim wiedzieć, w pigułce!

Data dodania: 23-01-2012
rekrutacja do pracy

Rekrutacja do pracy

W mediach, zarówno tradycyjnych jak i elektronicznych, roi się wręcz od porad związanych z poszukiwaniem pracy. Jak z tego ogromu informacji wybrać te najbardziej wartościowe i przydatne? To pytanie zapewne nurtuje wielu poszukujących zatrudnienia. Dlatego też postanowiliśmy zebrać wszystkie  te porady w jednym artykule, abyście nie musieli tracić czasu na poszukiwania.

 


Jak zacząć?


Wszystkie przedsięwzięcia dużo łatwiej jest zrealizować, jeśli ma się precyzyjny plan. Z poszukiwaniem pracy jest tak samo. Jeśli zaplanujesz krok po kroku każde posunięcie, poszukiwania będą bardziej owocne i zakończą się szybciej. Aby to zrobić należy jednak dobrze znać swoje kompetencje i predyspozycje. Wtedy Twoje poszukiwania będą miały odpowiedni kierunek i przebieg. W odkryciu tychże predyspozycji pomogą doskonale nasze testy. Kolejny ważny element stanowią niewątpliwie oferty pracy. Ich dobór powinien być rozsądny. Nie możesz przecież aplikować na wszystkie stanowiska, które uda Ci się znaleźć. Odpowiednia dla Ciebie praca powinna być zgodna z wykształceniem, kompetencjami, a także Twoimi oczekiwaniami z nią związanymi. Wiem, zapewne pomyślisz teraz, że najważniejsze jest, by praca po prostu była, bo w dzisiejszych czasach to nie jest takie oczywiste. Racja, to niewątpliwie jest bardzo ważne. Również zarobki są w tej sytuacji znaczące. Jednakże najlepiej pracuje się w miejscu, w którym czuje się dobrze i komfortowo. Ponadto dokładne czytanie ogłoszeń o pracę to podstawa, jeśli chcesz skutecznie szukać posady.


CV i LM


Jeśli znalazłeś już odpowiednią ofertę, czas na przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. Mowa tu oczywiście o życiorysie i liście motywacyjnym. Muszą one znaleźć się w większości aplikacji. Ich odpowiednie przygotowanie jest bardzo ważne. To one decydują bowiem o tym, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. I to nie tylko poprawność merytoryczna się liczy. Aspekty techniczne takiego dokumentu również są znaczące. Nie może on być niechlujny i pełen błędów. Dlatego też zadbaj o staranne jego napisanie. Oczywiście na komputerze przy pomocy odpowiedniego programu. Jak to zrobić dowiesz się tutaj.


Najważniejszą sprawą jest jednak zawartość dokumentów. Perfekcyjne CV powinno zawierać przede wszystkim najważniejsze informacje o Tobie, Twoim wykształceniu, doświadczeniu zawodowym i zainteresowaniach. Każdy z tych aspektów jest bardzo ważny i musi być opisany w taki sposób, by pracodawca wiedział, że warto jest Ciebie zatrudnić. Pamiętaj również, że nawet posiadając pewne braki można skutecznie ubiegać się o pracę. Na przykład brak doświadczenia zawodowego wcale nie musi dyskwalifikować. Wystarczy tylko odpowiednio skonstruować życiorys - jak to zrobić znajdziesz tutaj. Nadmiar informacji o doświadczeniu zawodowym też nie jest wskazany - przeczytasz o tym tutaj.


Kolejnym niezbędnym dokumentem jest list motywacyjny. Powinien być dostosowany bezpośrednio do oferty pracy, na którą odpowiadasz. W przeciwieństwie do CV nie może on być napisany na podstawie szablonu. Poza tym nie należy wysyłać do wielu firm tak samo brzmiącego listu. Najlepiej będzie, jeśli w odpowiedzi na każdą ofertę napiszesz osobny list motywacyjny. Przedstaw w nim swoje umiejętności, kompetencje i dotychczasowe zawodowe sukcesy.


Jeśli uwzględnisz te kwestie w swoich dokumentach Twoje szanse na otrzymanie zatrudnienia znacznie wzrosną. Jednakże nie każda firma wymaga tych dokumentów podczas rekrutacji. Niektórzy pracodawcy używają do rekrutacji zamieszczonych na swoich stronach intenretowych formularzy aplikacyjnych. Jest to nowy trend w rekrutacji i być może spotkasz się z nim podczas poszukiwania pracy. Odpowiednie wypełnienie formularza jest tak samo ważne jak dobre CV. Jak to zrobić dowiesz się tutaj.


Rozmowa kwalifikacyjna


Kolejnym etapem procesu rekrutacyjnego jest właśnie rozmowa kwalifikacyjna. Zaproszeni na nią zostają ci kandydaci, których wykształcenie i umiejętności najlepiej pasują do oczekiwań pracodawcy. Ma ona na celu weryfikację informacji zawartych w dokumentach aplikacyjnych i lepsze poznanie potencjalnego pracownika. Dlatego pamiętaj, by przygotować się do niej starannie. Musisz przede wszystkim jak najwięcej dowiedzieć się o firmie i stanowisku, o które się starasz. Poza tym przygotuj sobie odpowiedzi na najczęściej padające na takich rozmowach pytania np. jaki jest Twój zawodowy cel, pytanie o dotychczasowe sukcesy czy oczekiwania względem nowej pracy. Pamiętaj o 7 grzechach głównych popełnianych na rozmowie kwalifikacyjnej. Możesz też spotkać się z pytaniami całkowicie abstrakcyjnymi i bardzo dziwnymi. Jak sobie z nimi radzić podpowiadamy tutaj. Ważne jest również, aby mieć przygotowane jakiś pytania do pracodawcy. Na pewno bowiem zostaną one przywołane podczas rozmowy. Ważna jest tu także komunikacja niewerbalna. Nawet jak nie zdajemy sobie z tego sprawy, wysyłamy rekruterowy sygnały, czasem pozytywne a czasem negatywne. Dobrze jest o nich wiedzieć. Pamiętaj też o odpowiednim zachowaniu i stroju. Pierwsze wrażenie i tzw. savoir vivre są bardzo ważne.

 

Rozmowa kwalifikacyjna może również mieć znacznie inny od standardowego przebieg. Przyszły pracodawca może Cię poprosić o uczestnictwo w assesment center czyli ćwiczeniu w grupie osób, podczas którego będą obserwowane twoje reakcje i zachowanie. Nie ma się jednak co stresować - najważniejsze aby podczas assesment center być jak najbardziej naturalnym.


Po otrzymaniu stanowiska również nie można spoczywać na laurach. Musisz jak najszybciej zaklimatyzować się w nowym miejscu i wdrożyć w obowiązki. Jeśli to Twoja pierwsza praca pomyśl o skorzystaniu z rady i pomocy mentora. Możesz też dowiedzieć się co nieco o zasadach savoir- vivru panujących w biznesie. Wszystko to procentuje na przyszłość.


Najważniejsze  w tym wszystkim jest jednak to, aby wziąć los we własne ręce i znaleźć swoją zawodową drogę. Trzymając się jej osiągniesz sukces i spełnienie.


lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: