Zaloguj się

Test asertywności

Kwestionariusz asertywności

Wypełnij test i dowiedz się czy jesteś osobą asertywną, a w jakich sytuacjach masz z tym problem.

 

Sprawdź czy posiadasz umiejętność wyrażania własnego zdania, przedstawiania swoich emocji i postaw zarówno w kontakcie z obcymi, jak i bliskimi. Jeśli masz z tym problem, pamiętaj, że asertywności można się nauczyć!

 

Opracowanie testu: BD CENTER

Przewidywany czas wykonania: 15 min

Liczba pytań: 30Płatność kredytami możliwa po zalogowaniu do serwisu.
Płatność kredytami: 20 Płatność SMS: 3.69 PLN

Asertywność to umiejętność obrony swoich praw przy jednoczesnym szanowaniu praw innych. To zdolność pełnego i otwartego wyrażania siebie, swoich poglądów, emocji i przekonań. Wyraża się w równowadze pomiędzy agresywnym, a uległym zachowaniem. W sytuacji sprzecznych interesów pozwala osiągnąć kompromis połączony z satysfakcją z wyrażania własnych emocji, bez poczucia winy czy zakłamania.

 

Asertywność nie jest wrodzona, jest to zachowanie wyuczone, które w każdej chwili można wprowadzić do repertuaru swoich zachowań. Asertywność powiązana jest głęboko z poczuciem własnej godności i szacunkiem wobec siebie.  Herbert Fensterheim, jeden z twórców treningu asertywności przedkłada wielką wagę do stanowienia i obrony własnych praw. Jeśli człowiek kontaktując się z innymi nie zdecyduje się na samodzielne określenie swoich praw, inni określają za niego jego rolę, a wówczas przestanie on być sobą. Najważniejsze prawo wg Fensterheima to: „masz prawo do korzystania ze swoich praw”.

 

Szukając pracy, często musimy prezentować swoje opinie, bronić swojego zdania, przekonywać innych, prosić o informacje czy wyjaśnienia, reagować na krytykę i odmowę. Często zachowujemy się w tych sytuacjach zbyt ulegle lub zbyt agresywnie i przez to nie wykorzystujemy całkowicie tkwiących w nas możliwości.

 

Bibliografia:

1. Beverley H., Bądź asertywny, wyd Ravi, Łódź 1999.

2. Lindenfield G., Asertywność czyli jak być otwartym skutecznym i naturalnym, wyd. Ravi, 1995.

3. Alberti R., Asertywność, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2002.

Zobacz więcej
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: