Zaloguj się

Rozmaitości i ciekawostki

Ile kosztują studia w Krakowie?

Data dodania: 13-09-2012

Ile kosztują studia w...

Kraków - była stolica Polski, miasto słynące z bogatej historii i wspaniałych zabytków oraz architektury. Jest ono również miejscem bardzo często wybieranym przez studentów. Przyjeżdżają tam oni z każdego zakątka kraju, a nawet świata by pogłębiać swoją wiedzę i zdobyć wykształcenie. Przyczyną tego jest zapewne wysoki prestiż krakowskich uczelni, zwłaszcza Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ale studiowanie w innym mieście to przede wszystkim  duże koszty. Ile więc kosztuje studiowanie w Krakowie?

 

Kończąc liceum każdy młody człowiek czuje się niesamowicie dorosły. Chce być samodzielny i wyprowadzić się od rodziców, dlatego też wybiera się na studia do innego miasta. To zrozumiałe, w końcu im większe miasto tym ciekawsze życie a przy tym i lepsze szkoły. Ale na miejscu czekają nie lada trudności. Koszty utrzymania bywają na prawdę wysokie. A przecież student nie zawsze może pozwolić sobie na zarabianie. Zwłaszcza, gdy studiuje w trybie dziennym. Dlatego też postanowiliśmy wziąć pod lupę koszty życia w kilku wybranych miastach w Polsce. Zaczynamy od  Krakowa…

 

Dach nad głową

Podstawową sprawą, o którą trze ba się zatroszczyć podczas studiowania w innym mieście jest oczywiście mieszkanie. Właściwie ono powinno zostać załatwione w pierwszej kolejności. Po przyjeździe trzeba przecież gdzieś spać. Wielu studentów wybiera w tym celu domy studenckie, czyli akademiki. Mogą tam oni wspólnie ze swoimi kolegami mieszkać i często również imprezować. Jednakże najważniejszym powodem takiej decyzji są finanse. Pokój w akademiku jest o wiele tańszy niż wynajem mieszkania. Studenci chcący w nim zamieszkać zapłacić muszą w Krakowie od 180 – 300 złotych miesięcznie. Cena zależy oczywiście od uczelni, do której dany akademik należy. Jednakże mimo wszystko nadal jest to najtańsze rozwiązanie.

 

Nie każdemu jednak odpowiada wspólne mieszkanie z całą gromadą innych studentów. Zwłaszcza w czasie sesji często urządzane tam imprezy mogą być uciążliwe. Zresztą nie tylko to odstrasza. Czasem trudno jest żyć i to jeszcze zgodnie z tak dużą liczbą osób. Dlatego też wielu żaków decyduje się na wynajęcie mieszkania lub pokoju. To drugie rozwiązanie jest może i tańsze, ale nie do końca komfortowe. Mieszkając pod jednym dachem z obcymi ludźmi, często nawet z rodziną z dziećmi, można pożegnać się z poczuciem prywatności. Jednakże niektórym to nie przeszkadza, więc rozwiązanie jest jak najbardziej godne uwagi. Zwłaszcza, że jeśli chodzi o wynajem mieszkań sytuacja nie wygląda różowo. Oczywiście od strony finansowej. Za kawalerkę zapłacić trzeba 900-1500 zł. miesięcznie, plus opłaty - woda, prąd, czynsz, śmieci, internet... Oczywiście zależy to od dzielnicy i standardu lokalu. Najczęściej jednak studenci decydują się na wynajem dwu- lub trzypokojowego mieszkania wraz z kolegami. Całkowity koszt wynosi oczywiście sporo, bo ponad 2 000 zł. Jednakże, jeśli podzielić to na cztery lub pięć osób, można za 500 złotych mieć doskonałe lokum. Mieszkanie w studenckim mieszkaniu jest bardzo komfortowe. Wspólna nauka i zabawa to wspaniała rzecz. Poza tym w razie nieporozumień trzeba radzić sobie z kilkoma tylko osobami, a nie setką, tak jak w akademiku.

 

Inne wydatki

Na mieszkaniu wydatki oczywiście się nie kończą. Trzeba przecież coś jeść. Średnie wydatki na prowiant i środki czystości oraz kosmetyki wynoszą wśród Krakowskich studentów ok. 400 zł. Jeśli chcemy robić zakupy tylko w dobrych i co za tym idzie drogich sklepach kwota ta będzie naturalnie wyższa. Ale studentowi nie potrzeba przecież rarytasów. Poza tym wiele produktów żywnościowych przywozimy zwykle od mamy.

 

Kolejny ważny wydatek na naszej liście to bilety komunikacji miejskiej. Studenci mieszkający blisko uczelni unikają go skutecznie. Jednakże nie łatwo jest wynająć coś tuż obok kampusu. Dlatego też wielu żaków musi przemieszczać się autobusami bądź tramwajami. Na przejazdy komunikacją miejską wydać trzeba ok. 55 zł. miesięcznie.

 

No a przecież na jedzeniu i mieszkaniu, życie studenta sie nie kończy. Do tego typu wydatków warto doliczyć co najmniej raz w tygodniu wyjdzie do knajpy, czyli zakup średnio 3 piw. Koszt tego złotego trunku jest uzależniony od miejsca, gdzie się je kupi. W centrum krakowa średnia cena piwa wynosi ok. 7zł za 0,5l. Im dalej od centrum tym koszt ten spada, średnio do 5zł za 0,5l. Istotne jest też to czy pijemy w knajpie czy nie. Podane powyżej ceny dotyczą oczywiście klubów studenckich. Jeśli zdecydujemy się na domówkę wówczas koszt 0,5l chmielowego napoju wyskokowego wyniesie nas od 2,50 do 6 zł.

 

Podsumowując, jeśli weźmiemy pod uwagę najbardziej optymistyczny scenariusz student mieszkający w Krakowie wyda miesięcznie ok. 800 zł. Ale to tylko w wypadku mieszkania w akademiku i oczywiście oszczędzania na innych wydatkach. Jeśli zaś będzie on wynajmował samodzielne mieszkanie i wydawał bardzo duże sumy na życie miesięczny koszt utrzymania wyniesie ok. 2000 zł. Natomiast student wynajmujący mieszkanie wraz z kolegami, racjonalnie i rozsądnie planujący swoje wydatki miesięcznie uszczupli swoje konto na sumę ok. 1400 zł. Nie można jednak traktować tych kwot jako pewnik. Zawsze trzeba przewidzieć jeszcze dodatkowe pieniądze na nieprzewidziane wydatki, przecież nigdy nie wiadomo co się może wydarzyć. W razie choroby należy przecież wykupić lekarstwa itp.

 

Jak więc widać studiowanie w innym mieście nie jest tanie. Jednakże rozsądnie planując wydatki można sobie z tym doskonale finansowo poradzić.

 

Ile kosztują studia w: Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice, Trójmieście, Olsztynie, Rzeszowie,

 

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: