Zaloguj się

Buddologia czy ekonofizyka czyli nowe kierunki studiów na Polskich uczelniach.

Aktualności

Buddologia czy ekonofizyka czyli nowe kierunki studiów na Polskich uczelniach.

Data dodania: 08-06-2011
Tagi: nowe kierunkipracarozwójuczelnie

nowe kierunki

Do tej pory na polskich uczelniach królowały kierunki humanistyczne takie jak socjologia, kulturoznawstwo czy politologia. Przez wiele lat młodzież wybierała te kierunki, a po otrzymaniu dyplomów trafiała prosto na bezrobocie gdyż rynek pracy jest już nasycony tego typu specjalistami. Dodatkowo uczelnie były zadowolone z faktu, że mają dużą ilość chętnych na ich kierunki osób, nie martwiąc się o dalsze losy absolwentów. W tym roku ma się to zmienić. Wprowadzona w życie ustawa o szkolnictwie wyższym ma za zadanie zmusić uczelnie do zmiany podejścia na bardziej rynkowy, kształcący odpowiednich ekspertów potrzebnych do pracy. Dodatkowo na uczelnie właśnie wkracza pokolenie niżu demograficznego, przez co chętnych na studia będzie coraz mniej.

 

Tymi elementami można tłumaczyć fakt, że na polskich uczelniach pojawia się znacznie więcej nietypowych kierunków. Często powstają one w oparciu o wyniki badań na temat potrzeb rynku pracy oraz we współpracy z konkretnymi firmami. Dla uczelni coraz częściej ważne jest łączenie teorii z praktyką. Przez to wchodząc w ścisłą współprace z przedsiębiorstwami, umożliwiają studentom odbywanie zawodowych praktyk i staży. Wiadomo również, że po odbyciu zawodowego stażu w firmie, absolwent ma większe szanse odnalezienia pracy.

 

Jednym z takich kierunków jest Aviation Management studia dotyczące zarządzania naziemną infrastrukturą lotniczą, prowadzone w języku angielskim, zaproponowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Uczelnia ta podjęła współpracę z firmą Lufthansa. Na kierunku studiuje zaledwie 60 osób, które mogą liczyć na bezproblemowe odnalezienie się na rynku pracy, gdyż specjalistów z ich branży non stop brakuje.

 

Od nowego roku akademickiego rusza na Uniwersytecie Śląskim, krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytecie Warszawskim kierunek energetyka jądrowa. Jest to kierunek, który ma wykształcić specjalistów w dziedzinie energetyki jądrowej, których wciąż w Polsce brakuje. Przy założeniu, że plany polski związane z budową elektrowni atomowych zostaną utrzymane, osoby te w zupełności nie będą musiały martwić się o zatrudnienie.

 

 Akademia Górniczo – Hutnicza od nowego roku uruchamia studia z zakresu chemii budowlanej, zarządzania i inżynierii produkcji oraz eksploatacji terminali LNG. Ponadto uczelnia współpracuje z ponad 250 przedsiębiorcami, którzy w ramach współpracy oferują studentom praktyki i staże zawodowe.

 

Biofizyka nanobiomedyczna oraz ekonofizyka to nowe kierunku na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ekonofizyka jest przede wszystkim znanym kierunkiem na zachodzie europy. Uczy jak stosować modele ze świata fizyki w naukach ekonomicznych.

 

Fizyczne podstawy kryminalistyki to kierunek skierowany do fizyków, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą z laboratoriami kryminalistycznymi. W nowym roku akademickim uruchamia go Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Polsce można kierunek ten studiować tylko tu, na świecie jeszcze tylko w czterech innych miejscach.

 

Jeśli jednak nie interesują nas przedmioty chemiczne, fizyczne lub podobne, możemy rozpocząć studia bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego.  Kierunek ten zostanie otwarty w Collegium Civitas oraz Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uniwersytet Szczeciński natomiast otwiera kierunek bezpieczeństwo społeczności lokalnych.


Kierunek dotyczący marketingu – marketing internetowy, można studiować na Uczelni Łazarskiego. Jest to coraz popularniejszy zawód, specjaliści w tej dziedzinie, zdaniem ekspertów rynku pracy, w najbliższych latach mają przebierać w ofertach zatrudnienia – pisał "Dziennik Gazeta Prawna".

 

Nietypowy kierunek, o dziwnej nazwie buddologia został otwarty na Uniwersytecie Jagiellońskim a asian studies w Collegium Civitas. Mają być one skierowane do osób szczególnie zainteresowanych religiami wschodu. Nie jesteśmy jednak pewni, czy po tych kierunkach pracę otrzyma każdy.

 

Może uda się zmienić przeświadczenie młodych ludzi, że wykształcenie ma znaczenie. A rozwój osobisty i zawodowy wraz z dobrze zaplanowaną ścieżką kariery zawsze skutkują sukcesem!

 

Źródło: Rzeczpospolita, DGP, GW, Hotmoney.pl

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: