Zaloguj się

Praktyka i staż zawodowy - pierwszy krok do sukcesu zawodowego

Staże i wolontariat

Praktyka i staż zawodowy - pierwszy krok do sukcesu zawodowego

Data dodania: 16-01-2012

Podstawą dobrego startu na rynku pracy jest doświadczenie. Najlepszym sposobem na jego zdobycie już podczas studiów są oczywiście staże i praktyki studenckie. Większość uczelni w Polsce pomaga w ich znalezieniu i odbyciu. Na niektórych kierunkach są one nawet obowiązkowe. Czym wiec się kierować przy wyborze oferty praktyk czy stażu?


Od dawna już ze wszystkich stron płyną do każdego młodego człowieka przesłania mówiące, że zdobywanie doświadczenia już podczas studiów jest bardzo ważne i doskonale pomagają w tym praktyki i staże. Polskie uczelnie również popierają te ideę i starają się jak najlepiej pomóc w ich realizacji swoim studentom. Wiele z nich wprowadziło obowiązek odbycia tychże praktyk w ramach studiów. Niestety często zdarza się, że studenci robią praktyki w miejscach nie związanych ze swoimi zawodowymi planami tylko po to by mieć je z głowy. Szkodzą tym jednak tylko i wyłącznie sobie oraz swojej przyszłości. Aby dobrze wykorzystać okres studiów i nadarzające się okazje należy wybrać miejsce praktyk z głową. Czym się kierować?


Określ swój cel


Najważniejsze przy wyborze praktyk czy staży są twoje plany na przyszłość. To one powinny mieć znaczący wpływ na taką decyzję. Często zdarza się, że już podczas studiów wiemy mniej więcej, gdzie chcielibyśmy pracować w przyszłości. Nikt oczywiście nie mówi tu o bardzo dokładnych planach. Na początek wystarczy określenie branży, co już poniekąd zrobiłeś decydując się na takie bądź inne studia. Poza tym dobrze byłoby orientować się już, czy wolisz pracę w dużej korporacji, znanej międzynarodowej firmie, czy może miejsce bardziej kameralne i spokojne albo urząd miasta itp. Wiedząc to odpowiednio wybierz miejsce praktyki lub stażu.


Kompetencje zdobywane podczas praktyk


Wybierając praktykę nie warto sięgać po pierwszą lepszą ofertę. Pamiętaj, że ich odbywanie ma przede wszystkim Cie czegoś nauczyć. Dlatego też skup się na praktycznych umiejętnościach i różnego rodzaju kompetencjach jakie zdobyć możesz wybierając daną ofertę. Jeśli staż w firmie X nauczy Cie na przykład doskonałego wykorzystywania komputera w pracy, a praktyka w firmie Y rozwinie umiejętności komunikacyjne wybierz tą, która oferuje umiejętności bardziej przydatne w Twojej przyszłej pracy lub te, których nie ma jeszcze opanowanych. Dzięki temu zdobędziesz dokładnie takie doświadczenia jakich oczekiwał będzie od Ciebie przyszły pracodawca i rozwiniesz się. Poza tym niektóre firmy kontynuują współpracę ze swoimi stażystami. Jest to kolejny powód do tego, by miejsce odbywania stażu wybrać mądrze. Jest to przecież dla Ciebie niepowtarzalna okazja na jak najlepsze zaprezentowanie się w firmie, w której możesz robić to co Cię interesuje i jesteś w tym dobry. Kto wie może rzeczywiście potem Cię zatrudnią?


Zagraniczne praktyki


Wybierając ofertę stażu musisz być odważny. Nie bój się na przykład zagranicznych wyjazdów, nawet bardzo dalekich. Rozwijają one dużo bardziej wszechstronnie niż krajowe praktyki. Możesz dzięki nim nie tylko zyskać doświadczenie i niezbędne umiejętności, ale również poznać inne kultury oraz podszlifować język. Najlepszą metodą nauki języka jest przecież skok na głęboką wodę i próba porozumienia się z osobami w ich ojczystym języku uwzględniając różne kultury itd. Poza tym zagraniczny staż w Twoim CV będzie postrzegany bardzo pozytywnie. Przyszły pracodawca będzie wiedział, ze nie brakuje Ci odwagi, ciekawości świata oraz wielu umiejętności idealnego pracownika.


Odpowiednie miejsce praktyki jest jak widzisz bardzo ważne. Dzięki przemyślanej i świadomej decyzji zdobędziesz potrzebne umiejętności  i powiększysz swoje szanse na wymarzoną posadę w przyszłości. Nie wybieraj więc pierwszej lepszej oferty tylko dlatego, że chcesz jak najszybciej skończyć praktyki lub nie będziesz tam miał zbyt wiele do roboty. Praktyka lub staż powinien być inwestycją w przyszłość zawodową i miejscem uczenia się oraz gromadzenia doświadczeń. Czasem warto poczekać na idealną ofertę. Na pewno się opłaci!

 


 

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: