Zaloguj się

Targi pracy - czy warto w nich uczestniczyć?

Imprezy edukacyjne

Targi pracy - czy warto w nich uczestniczyć?

Data dodania: 25-10-2011

Targi pracy - czy warto w...

Szukając pracy należy sięgać po wszystkie istniejące środki. Ograniczanie się do Internetu czy prasowych głoszeń nie przynosi wystarczających efektów. Doskonałym sposobem na otrzymanie odpowiedniej posady jest m. in. uczestnictwo w targach pracy. W jaki sposób one pomagają dowiesz się czytając niniejszy artykuł.

 

W dobie wciąż rosnącego w Polsce bezrobocia ważne jest, aby za poszukiwanie zatrudnienia zabierać się z głową. Przeglądanie gazet codziennych i internetowych ogłoszeń nie jest wystarczające. Nie wszystkie firmy bowiem poszukują pracowników za pośrednictwem tego typu środków. Aby więc umożliwić kontakt pomiędzy przedsiębiorcami a osobami zainteresowanymi ich ofertami organizowane są targi pracy. Jest to przedsięwzięcie trwające zazwyczaj dwa dni i połączone bywa często z możliwością skorzystania z poradnictwa zawodowego oraz pośrednictwa pracy. Odbywają się one zazwyczaj w średnich i dużych miastach, w ostatnich latach coraz częściej.

 

Istota targów

Najczęściej skierowane są do studentów oraz świeżo upieczonych absolwentów. Jednakże nie oznacza to, że inni zainteresowani nie mogą się na nie wybrać. Każdy jest mile widziany. Podczas targów każda firma zainteresowana zaprezentowaniem się podczas imprezy przygotowuje swoje stoisko. Dostępne na nim są materiały  informacyjne o firmie, jej kierownictwie oraz działalności. Można tam również zapoznać się z przedstawionymi przez nią ofertami pracy. Ponadto jest to okazja do rozmowy z którymś z pracowników firmy obsługującym stoisko. Dzięki temu z pierwszej ręki dowiedzieć się można jak wygląda praca w rzeczonym przedsiębiorstwie. Jest jeszcze jedna ważna zaleta targów. Umożliwiają zdobycie informacji związanych z wymaganiami pracodawców oraz zapotrzebowaniem firm. Myślę, że już samo to jest wystarczającym powodem do udziału w targach pracy. Jednakże to nie koniec zalet.

 

Planowanie i doradztwo zawodowe

Jak już wspomniałam podczas targów pracy można skorzystać z poradnictwa zawodowego. Dzięki temu każdy otrzymać może wiele przydatnych porad dotyczących rekrutacji oraz własnej ścieżki zawodowej. Eksperci tym się zajmujący na podstawie kwalifikacji i doświadczeń doradzają jaką wybrać pracę, na które oferty szczególnie zwrócić uwagę. Pomagają również w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych. Z ich pomocą łatwiej będzie Ci dobrać ofertę do swoich preferencji oraz kompetencji. Nie znaczy to jednak, że zdać się powinieneś całkowicie na doradców. Wybierając się na targi musisz mieć wyznaczony cel. Wiedzieć czego szukasz i jakie masz względem tego oczekiwania. To, w połączeniu z pomocą specjalistów, na pewno da doskonałe efekty.

 

Rekrutacja bezpośrednia

Firmy biorące udział w targach nie ograniczają się wyłącznie do prezentowania ofert pracy. Zazwyczaj już w trakcie imprezy prowadzą rekrutację. Dlatego też warto jest zabrać ze sobą CV. A nuż jakaś oferta przypadnie Ci do gustu. Wtedy będziesz mógł natychmiast ubiegać się o tę pracę. Wiele zalet ma także sama forma takiej rekrutacji. Korzystając z ogłoszeń prasowych oraz internetowych stajesz zwykle przed koniecznością wysłania aplikacji drogą elektroniczną. Wiadomo, to oszczędza wiele czasu i jest wygodne. Jednakże nic przecież nie zastąpi kontaktu bezpośredniego. I z taką rekrutacją mamy właśnie do czynienia na targach. Zawsze można zapytać o kwestie wątpliwe, dowiedzieć się więcej o firmie i jej celach. Ponadto na własne oczy przekonać się, jak duża jest konkurencja przy ubieganiu się na dane stanowisko. Nie jest to w przypadku rekrutacji za pośrednictwem maila bez wątpienia nieosiągalne.

 

Podczas targów odbywają się również liczne warsztaty, szkolenia, wykłady czy prezentacje. Umożliwiają one uczestnikom poszerzenie wiedzy oraz zaznajomienie się z rynkiem pracy i panującymi na nim trendami lub tendencjami. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiednie targi. Bywają takie, które przeznaczone są tylko dla specjalistów w danej dziedzinie tzw. branżowe. Dużą popularnością cieszą się również targi przedstawiające tylko oferty pracy wakacyjnej lub targi edukacyjne.

 

Prawnicze Targi Pracy

Jednym z takich wydarzeń są Prawnicze Targi Pracy. W tym roku odbywają się po raz 12! Przedsięwzięcie ponownie odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego tym razem w dniach 8-9 listopada 2011r. Prawnicze Targi Pracy jest to projekt organizowany cyklicznie przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland, którego odbiorcami są zarówno studenci, jak i absolwenci studiów prawniczych. Przez lata idea Prawniczych Targów Pracy stopniowo i skutecznie zdobywała swoja popularność by ostatecznie na stałe zapisać się jako istotny punkt w kalendarzu akademickim. Targi to idealna możliwość spotkania z prawnikami - praktykami, będącymi specjalistami w konkretnych gałęziach prawa jak również jest to okazja na bezpośredni kontakt z przedstawicielami podmiotów wiodących prym na rynku usług prawnych.

 

Dni Kariery

Innym wydarzeniem godnym uwagi i wpisania do kalendarza akademickiego są Dni Kariery organizowane co roku w największych miastach Polski. Dni Kariery to największe targi pracy, praktyk i staży, dzięki którym odwiedzający targi mogą nawiązać bezpośredni kontakt z pracodawcami jeszcze przed rekrutacją oraz zdobyć kontakty i znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania. W trakcie Dni Kariery ponadto odbywa się Akademia Umiejętności czyli szereg bezpłatnych szkoleń  prowadzonych przez firmy biorące udział w targach, firmy szkoleniowe i organizacje. Autorem i organizatorem Dni Kariery jest organizacja studencja AIESEC.

 

 

Jak widać targi pracy są bardzo atrakcyjnym przedsięwzięciem zarówno dla poszukujących pracy i pracodawców. Każda tego typu inicjatywa wspiera polski rynek pracy i bardzo dobrze wpływa nie tylko na zatrudnienie, ale również na znajomość rynku pracy oraz świadomość własnych atutów. Promują one również ideę planowania kariery. Wybierz więc odpowiednie targi i do dzieła - wymarzona praca już na Ciebie czeka!

 

 

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: