Zaloguj się

Studiuj i zdobywaj doświadczenie, a potem pracuj tam, gdzie chcesz

Aktualności

Studiuj i zdobywaj doświadczenie, a potem pracuj tam, gdzie chcesz

Data dodania: 03-12-2015

Współczesny rynek pracy jest dynamiczny, zmienny i globalny. Powoli odchodzimy również od modelu jednego zawodu na całe życie. Bogate i różnorodne doświadczenie, otwartość pracownika oraz jego gotowość do podjęcia zmian, to w dzisiejszych czasach duży atut na rynku pracy.

 

O tym, że warto efektywnie wykorzystać czas w trakcie studiów i już wtedy pomyśleć o ścieżce rozwoju zawodowego wiedzą już chyba wszyscy. Współczesny rynek pracy zaczyna wymuszać na młodych ludziach rozpoczynających swoją drogę zawodową udowodnienia, że swoją karierę mają zaplanowaną w sposób przemyślany, a na studiach oprócz wiedzy teoretycznej zdobyli także bogate doświadczenie z różnych dziedzin.

 

Z badania przeprowadzonego w październiku 2014 roku przez Pracuj.pl „Studenci i absolwenci na rynku pracy”  wynika, że 88% respondentów odbyło lub odbywa praktyki w trakcie studiów. Z czego dla 77% są to praktyki zgodne z kierunkiem studiów, a tylko dla 11% niezwiązane z profilem,
w którym się kształcą.

 

 „Badanie to pokazuje, że nadal wielu młodych ludzi podejmuje praktyki związane stricte z obranym kierunkiem studiów – mówi Aneta Staszkiewicz z działu HR ASM GROUP.A przecież rynek pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą charakteryzuje się dużą dynamiką zmian. Obecnie nie jesteśmyw stanie przewidzieć, jakie zawody będą najbardziej pożądane za 10 - 20 lat. Dlatego w trakcie studiów powinniśmy maksymalnie wykorzystać czas na „eksperymenty” zawodowe i podjąć praktyki w zupełnie innej dziedzinie, niż ta którą studiujemy – dodaje.

 

Z badania pracuj.pl wynika, iż najczęściej pierwszą pracę związaną z kierunkiem studiów podejmują osoby studiujące na kierunkach ekonomicznych, blisko połowa pracujących, a także medycznych i technicznych – po 46%. Najrzadziej kierunków przyrodniczych 20%. oraz humanistycznych 33%.

 

Z naszego już ponad 17 – letniego doświadczenia na rynku pracy wynika, że osoby studiujące na kierunkach humanistycznych świetnie sprawdzają się na stanowiskach promotorów, koordynatorów, czy ambasadorów marek, gdzie mają bezpośredni kontakt z klientem. Są to osoby, które bardzo dobrze radzą sobie w kontaktach międzyludzkich - mówi Aneta Staszkiewicz z ASM GROUP.


Na podjęcie praktyk każdy miesiąc jest dobry. Jednak należy solidnie przygotować się do rozmowy z rekruterem. Warto zrobić listę mocnych i słabych stron – bardzo często to pytanie pojawia się podczas rekrutacji. O ile mocne strony wymieniamy jednym tchem, o tyle z tymi drugimi mamy spory  problem – mówi Aneta Staszkiewicz. Przed spotkaniem w sprawie pracy warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania, jaka praca mnie interesuje, co tak naprawdę umiem? Pamiętajmy, że choć nigdy nie pracowaliśmy posiadamy umiejętności, którymi posługujemy się na co dzień, to również jest nasza baza i doświadczenie  – dodaje.

 

Należy pamiętać o tym, iż zdobywanie doświadczenia podczas studiów pozwala na szybszy start zawodowy i zwiększa możliwość zdobycia wymarzonego stanowiska w przyszłości.

 

Źródło - ASM GROUP S.A. 

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: