Zaloguj się

Jak przygotować się do matury z języka polskiego?

Matura 2012

Jak przygotować się do matury z języka polskiego?

Data dodania: 17-11-2011

Jak przygotować się do matury...

Egzamin maturalny (tj. matura 2012) składa się z części pisemnej i w przypadku niektórych przedmiotów również z ustnej. Ten z języka polskiego zdawany jest w formie prezentacji na wybrany temat. Wydawać by się mogło, że jest to egzamin bardzo łatwy. Przygotowujemy wszystko wcześniej, a potem tylko przedstawiamy to komisji. Doświadczenie jednak pokazuje, że nie dla każdego jest to bułka z masłem. Poza tym nie każdego musi satysfakcjonować wynik, który gwarantuje jedynie zdanie egzaminu dojrzałości. Jeśli więc zależy Ci na dobrym rezultacie przygotuj się do niego należycie. Jak to zrobić?

 

Egzamin ten sprawdza czy potrafisz interpretować i analizować np. utwory literackie, dostrzegać pomiędzy nimi związki i ubierać swoje wnioski w słowa. Ponadto liczy się kreatywność i pomysłowość. Prezentacja powinna być zrobiona solidnie i być wygłoszona płynnie, z pamięci. Po niej następują pytania komisji egzaminacyjnej dotyczące przygotowanych przez Ciebie treści. Przygotowanie do egzaminu powinno być przeprowadzone z głową. I przede wszystkim rozpoczęte jak najwcześniej.

 

O czym prezentacje z j.polskiego?

Wybór tematu ma bardzo duże znaczenie. Można wybrać go z listy przekazanej klasie przez nauczyciela j. polskiego już na początku roku szkolnego lub wymyślić samemu. Jednakże własne propozycje tematów można zgłaszać tylko do kwietnia w drugiej klasie liceum. W roku maturalnym jest to już niemożliwe. Na wybór tematu powinny mieć wpływ Twoje zainteresowania. Dużo łatwiej mówi się o tym, co się lubi, co jest pasją. Poza tym przyjemniej nad takim tematem się pracuje. Jeśli żaden z nich nie spełnia tych kryteriów, a swojego nie zdążyłeś zgłosić spójrz na nie z innej perspektywy. Przeglądając propozycje tematów zwróć szczególną uwagę na dzieła do nich pasujące. Wybierz ten temat, w którym możesz wykorzystać np. swoją ulubiona książkę. Nie musi to być lektura. Wykorzystując dzieło spoza kanonu pokażesz komisji, że jesteś oczytany i interesuje Cie coś poza szkolnym programem. Doskonałymi tematami są również te najbardziej rozległe. Im więcej można w tej dziedzinie powiedzieć, tym lepiej dla Ciebie. Nie ryzykujesz wtedy, że Twoja prezentacja będzie zbyt krótka, albo będziesz musiał na siłę wydłużyć ją tzw. laniem wody. Wbrew pozorom obniża ono jakość pracy.

 

Bibliografia i materiały dodatkowe

Jak widomo każdy temat powinien być opracowany na podstawie książek. Najlepiej jeśli wśród nich większość stanowią lektury. Powieści znane Ci z innych, pozaszkolnych źródeł również są mile widziane. Pamiętaj jednak, by każdą z nich przeczytać w całości. Bazowanie na streszczeniach nie jest korzystne, gdyż można wiele przez to w prezentacji pominąć. Poza tym nigdy nie wiadomo jakie pytanie zada Ci komisja. Dlatego też treść lektur musi być Ci znana dokładnie. Na wynik egzaminu wpływ mają również materiały dodatkowe użyte w prezentacji.  Może to być fragment muzyczny, obraz, nagranie… To zależy już od Twojej inwencji. Jeśli zachwycisz komisję swoją kreatywnością, na pewno otrzymasz więcej punktów. Pamiętaj jednak, że materiały te muszą być związane z tematem prezentacji.

 

Będą zmiany…

Era przygotowywanych w ciągu roku szkolnego prezentacji maturalnych powoli mija. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wprowadzić znaczące zmiany w formule tego egzaminu. Temat losowany będzie podczas egzaminu. Zdający będzie miał czas na przygotowanie wypowiedzi w trakcie egzaminy, po jej wygłoszeniu będą pytania od komisji. Ma to zapobiec recytowaniu przez uczniów z pamięci gotowych materiałów otrzymanych na przykład od starszych kolegów. Obecni licealiści nie mają jednak powodu do zmartwień. Zmiany te wejdą w życie dopiero w 2015 roku.

 

Myślisz, że wyniki matury ustnej z polskiego nie mogą zaważyć na Twojej przyszłości? W związku z tym nie masz ambicji na dobry wynik, wystarczy Ci, że zdasz? To błędny tok rozumowania. Niektóre uczelnie prowadząc rekrutację zwracają na nie uwagę. Poza tym, jeśli dwóch kandydatów ma ta samą liczbę punktów z matur pisemnych, przyjęty zostaje ten z lepszym wynikiem na maturze ustnej. Dlatego też warto przygotować się do egzaminu należycie. Zwłaszcza, że masz na to jeszcze ponad pół roku!

 

lista aktualności
Subskrybuj RSS


Płatności obsługuje:
PayU - Bezpieczne płatności internetoweLogo Transferuj.pl

 

loga ue

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w waszą przyszłość

Copyright © HR System 2010 - 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo CMS Edito powered by: